2010 թ. մարտ-ապրիլ ամիսներին հայտնի կդառնա` Թուրքիան այս ամբողջ ժամանակ կեղծում էր, թե՞ իսկապես ցանկանում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորել: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ալեքսանդր Մարկարովը:
«Եթե Թուրքիան փորձի ձգձգել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, ապա Հայաստանը կարող է օգտվել միջազգային իրավունքով իրեն տրված հնարավորությունից եւ հայտարարել, որ Թուրքիան չի հետեւում գործընթացի պայմանավորվածությանը եւ կարող է բանակցությունները դադարեցնել», – ասել է քաղաքագետը:
Կանխատեսելով 2010 թ. սկզբին քաղաքական ակտիվություն, Ալեքսանդր Մարկարովը հայտարարել է, որ այդ ակտիվությունը պայմանավորված է լինելու արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ եւ դրան հետեւող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քննարկումներով:

В марте-апреле 2010 года станет известно, проводила ли Турция все это время имитационную политику или действительно желает нормализовать отношения с Арменией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Александр Маркаров.
“Если Турция попытается затянуть процесс ратификации Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений, то Армения может воспользоваться возможностями, предоставляемым международным правом и заявить, что Турция не соблюдает договоренности процесса и приостановить переговоры”,- сказал политолог.
Прогнозируя политическую активность в начале 2010 года, Александр Маркаров заявил, что эта активность будет обусловлена решением Конституционного Суда РА по Протоколам и последующим вслед за этим обсуждением в комиссии по внешним отношениям НС РА.