«Խորհրդակցության ժամանակ Հայաստանի նախահագ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է լուծել բնակարանների ներքին հարդարման հետ կապված բոլոր խնդիրները»,-այդ մասին Շիրակի մարզպետարանում տեղի ունեցած խորհրդակցությունից հետո հաղորդել է քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը: Ըստ նրա, աղետի գտում կառուցված շենքերը շուտով կգազաֆիկացվեն, ինչպես նաեւ կապահովվեն բնակության համար անհրաժեշտ նվազագույն պայմաններով: «Մենք ետ չենք մնա ժամանակացույցից»,-ասել է Վարդանյանը` հավելելով, որ շինարարության ձգձգումը 10-15 օրով կարող է տեղի ունենալ միայն տեխնիկական պատճառներով:
Ընդ որում նա նշել է, որ թերությունները Գյումրիի նորակառույցներում կշտկվեն կապալառու ընկերության, այսինքն «Գլենդել հիլզ» ընկերության կողմից, իսկ գազաֆիկացիան եւ ներքին հարդարման աշխատանքները կֆինանսավորվեն պետբյուջեից:

“В ходе совещания президент Армении Серж Саргсян распорядился решить проблемы с внутренней отделкой квартир”, – об этом после совещания с президентом РА, в Ширакском областном центре сообщил министр градостроительства Вардан Варданян. По его словам, построенные в зоне бедствия квартиры в скором времени будут газифицированы, а также обеспечены всеми минимально необходимыми условиями для проживания. “Мы не будем отставать от графика”, – подчеркнул Варданян, добавив, что затягивание строительства на 10-15 дней возможно лишь по техническим вопросам.
При этом он заметил, что все допущенные недоработки, связанные с внутренней отделкой, будут исправлены на средства фирмы-подрядчика, то есть, компанией «Глендэл Хилз», а газификация и внутренние кафельные работы будут профинансированы из госбюджета.