«Մենք հասել ենք ընթացիկ տարվա բոլոր նպատակներին, չնայած ճգնաժամին: Նախատեսված նախագծերի ֆինանսավորումը հիմնականում իրականացվում էր դրամաշնորհների միջոցով: 1994-2009թթ. ստացված դարամաշնորհների ընդհանուր գումարը կազմում է շուրջ 180 մլն դոլար»,-դեկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ կրթության նախարարությանը կից Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:
Ըստ նրա, 2009թ. իրականացված ծրագրերի թվում կարելի է առանձնացնել 3 միջոցառում, որոնք ուղղված էին գիտության «երիտասարդացմանը»` երիտասարդական դպրոցների ացնկացում, միջոցների հատկացում գիտաշխատողներն միջազգային գիտաժողողվներին մասնակցելու համար, դրամաշնորհների ստացման մրցույթների անցկացում:
«Ընթացիկ տարում կոմիտեն ֆինանսավորել է 41 գիտական գործուղում (20 մլն դրամ), 20 գիտաժողով (10 մլն դրամ), 4 ամառային դպրոցներին հատկացվել է 7 մլն դրամ: Բացի այդ, անց են կացվել կլոր սեղաններ, քննարկումներ, սեմինարներ` պետպաշտոնյաների եւ գիտական հանրության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ»,-ասել է Ս.Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ ծրագրերին, ապա Հարությունյանը նշել է, որ կոմիտեն համագործակցում է Ֆրանսիայի Գիտական հետազոտությունների ազգային կենտրոնի (CNRS), Միջազգայիօն գիտատեխնիկական կենտրոնի, ԵՄ-ի «Սեւծովյան համագործակցություն» (BSI) ծրագրի, Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի (JINR) հետ:
«2010թ. մենք մտադիր ենք համագործակցության վերաբերյալ պայմանագրեր ստորագրել ՌԴ-ի, Բելառուսի եւ Գերմանիայի հետ: Մտադիր ենք նաեւ հայտարարել հանրապետական դրամաշնորհային մրցույթներ, որոնց կարող են մասնակցել նաեւ ԼՂՀ ներկայացուցիչները: Կարեւոր է նաեւ ծրագրերի ամրապնդումն ու ընդլայնումը «Սեւծովյան համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում, հայագիտության զարգացման 5-ամյա ծրագիրը»,-ասել է ՀՀ կրթության նախարարությանը կից Գիտության պետական կոմիտեի նախագահը:

“Мы достигли всех поставленных в текущем году целей, несмотря на кризис. Финансирование запланированных проектов в большинстве осуществлялось благодаря грантовым программам. С 1994 года по 2009 год общая сумма полученных грантов составила более 180 миллионов долларов”, – заявил 23 декабря председатель Государственного комитета по науке при Минобразования РА Самвел Арутюнян.
По его словам, в рамках программ осуществленных в 2009 году, выделяются 3 мероприятия, направленные на “омоложение” науки: проведение молодежных школ, предоставление средств научным работникам для участия в международных научных конференциях, проведение конкурсов на получение грантов.
“За текущий год комитет профинансировал 41 научную командировку (20 млн. драмов), 20 научных конференций (10 млн. драмов), а программе 4-летних школ было предоставлено 7 млн. драмов. Кроме того, были проведены круглые столы-обсуждения, семинары, в которых участвовали госчиновники и представители научного общества”,- отметил Самвел Арутюнян.
Что касается совместных с разными международными организациями программ, он отметил, что комитет сотрудничает с Национальным Центром Научных Исследований Франции (CNRS), Международным научно-техническим центром (МНТЦ), c проекта Еврокомиссии «Черноморское сотрудничество» (BSI), Объединенным институтом ядерных исследований (JINR) и с др.
“В 2010 году мы намереваемся подписать договор о сотрудничестве с Россией, Белоруссией и Германией. Также объявим республиканские грантовые конкурсы, в которых могут принять участие и представители Нагорно-Карабахской Республики. Важно также укрепление и расширение программ в рамках «Черноморского сотрудничества» и разработка 5-летней программы по развитию арменоведения”,- заключил председатель Государственного комитета по науке Минобразования РА.