23 Դեկտեմբեր 2009 - 15:06 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցավ քաղաքական խորհրդատվություններ Հայաստանի եւ Չինաստանի ԱԳ նախարարությունների միջեւ: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳՆ Ասիայի, Օվկիանիայի եւ Աֆրիկայի վարչության պետ Արեգ Հովհաննիսյանը իսկ չինական պատվիրակությունը` ՉԺՀ ԱԳՆ Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Չան Սյաոյը:
Խորհրդատվությունների ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային, երկկողմանի հարաբերությունների, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության, հայ-չինական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացման, «Շանհայ էքսպո-2010» միջազգային ցուցահանդեսի կազմակերպման եւ անցկացման, տնտեսական համագործակցության, ինչպես նաեւ մշակույթի, կրթության եւ այլ ոլորտների վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ եղավ նաեւ «Շանսի-Նաիրիտ» հայ-չինական համատեղ ձեռնարկության շինարարության ավարտի եւ գործարկման հարցերը:
Չինաստանի պատվիրակությանը ընդունեց նաեւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը: Հանդիպման ընթացքում արտգործնախարարի տեղակալը նշեց հայ-չինական հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը եւ գոհունակություն հայտնեց քաղաքական խորհրդատվությունների հաջող ընթացքից, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

23 Декабрь 2009 - 15:06 AMT
В министерстве иностранных дел Армении состоялись политические консультации между МИД Армении и Китая. С армянской стороны делегацию возглавлял руководитель отдела Азии, Океании и Африки МИД РА Арег Ованнисян, с китайской стороны – заместитель директора департамента Европы и Центральной Азии МИД Китая Чан Сяо.
В ходе консультаций были обсуждены региональные проблемы, вопросы двухсторонних отношений, сотрудничества в международных организациях, проведения очередного заседания межправительственной армяно-китайской комиссии, организации и проведения международной выставки “Шанхай -2010”, экономического сотрудничества, а также вопросы культуры, образования и других областей. Были затронуты вопросы завершения строительства и эксплуатации армяно-китайского совместного предприятия “Шанси-Наирит”.
Китайскую делегацию приняла заместитель министра ИД РА Карине Казинян. В ходе встречи замглавы МИД РА отметила динамичное развитие армяно-китайских отношений и выразила удовлетворение в связи с успешным ходом политических консультаций, сообщает пресс-служба МИД РА.