«Պրեսկոտի եւ Կոլոմբիենի եզրակացությունը 2008 թ. մարտի 1-ի գործով ՀՀ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցի վերաբերյալ, որը տեղադրված է ԵԽԽԱ պաշտոնական կայքէջում, պաշտոնական փաստաթուղթ չէ: Եթե, համենայն դեպս, այն պաշտոնական զեկույցի կարգավիճակ ստանա , ապա ես կասեմ, որ Պրեսկոտն ու Կոլոմբիեն մեր զեկույցը խորությամբ չեն ուսումնասիրել», – PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը :
Նա նաեւ նշել է, որ հանձնաժողովն, առաջին հերթին, աշխատել է Հայաստանի ժողովրդի շահերից ելնելով: «Դրանով հանդերձ, մեզ համար առաջնային է ՀՀ ազգաբնակչության գնահատականը, այլ ոչ ԵԽԽԱ -ի», – ընդգծել է ԱԺ խոսնակը:

23 December 2009 - 15:34 AMT
“Prescott and Colombier’s conclusion provided at PACE official website cannot be viewed as an official document. In my opinion, Prescott and Colombier didn’t make a careful study of the report submitted by RA temporary parliamentary committee for March 1, 2008 events investigation,” RA NA Vice Speaker Samvel Nikoyan told PanARMENIAN.Net reporter.
As he noted, first and foremost, the committee had Armenian peoples’ interests in mind. “Thus, we give more priority to assessment of Armenian population, rather that PACE’s,” the parliamentary speaker emphasized.