«Պրեսկոտի եւ Կոլոմբիենի եզրակացությունը 2008 թ. մարտի 1-ի գործով ՀՀ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցի վերաբերյալ, որը տեղադրված է ԵԽԽԱ պաշտոնական կայքէջում, պաշտոնական փաստաթուղթ չէ: Եթե, համենայն դեպս, այն պաշտոնական զեկույցի կարգավիճակ ստանա , ապա ես կասեմ, որ Պրեսկոտն ու Կոլոմբիեն մեր զեկույցը խորությամբ չեն ուսումնասիրել», – PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը :
Նա նաեւ նշել է, որ հանձնաժողովն, առաջին հերթին, աշխատել է Հայաստանի ժողովրդի շահերից ելնելով: «Դրանով հանդերձ, մեզ համար առաջնային է ՀՀ ազգաբնակչության գնահատականը, այլ ոչ ԵԽԽԱ -ի», – ընդգծել է ԱԺ խոսնակը:

23 Декабрь 2009 - 15:34 AMT
“Заключение Прескотта и Коломбье, размещенное на официальном сайте ПАСЕ по поводу доклада временной парламентской комиссии по изучению событий 1-го марта 2008 года, не является официальным документом. Если все же оно получит статус официального доклада, то я скажу, что Прескотт и Коломбье не изучили глубоко наш доклад ”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал вице-спикер НС РА Самвел Никоян.
Он также заметил, что комиссия в первую очередь работала в интересах народа Армении. “Тем самим для нас приоритетнее оценки населения РА, а не депутатов ПАСЕ”, – подчеркнул вице-спикер армянского парламента.