Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը եւ նրան ուղեկցող պատվիրակությունը այցելել են Գերմանիայի Զաքսեն Անհալթ երկրամաս: Այցի ընթացքում տեղի ունեցավ պատվիրակության հանդիպումը երկրամասի ղեկավարության եւ Մագդեբուրգի քաղաքապետի հետ:
Երկրամասի վարչապետ Վոլֆգանգ Բյոմերի հետ հանդիպման ընթացքում Արմեն Մարտիրոսյանը շնորհակալություն հայտնեց երկրամասի իշխանություններին մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցության համար: Զրույցի ընթացքում կողմերն ընդգծեցին համագործակցության ոլորտներն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը եւ պայմանավորվեցին մշակել առաջարկներ տնտեսական կապերը զարգացնելու ուղղությամբ:
Քննարկեցին նաեւ Զաքսեն Անհալթ երկրամասի եւ ՀՀ մարզերից մեկի միջեւ կապ հաստատելու հնարավորությունը:
Արմեն Մարտիրոսյանի եւ Մագդեբուրգի քաղաքապետ Քոխ Ռյուդիգերի հանդիպման ընթացքում քաղաքապետը պատրաստակամություն հայտնեց համագործակցություն հաստատելու Մագդեբուրգի տեխնիկական համալսարանի եւ ՀՀ տեխնիկական համալսարաններից որեւէ մեկի միջեւ:
Այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը հանդիպեց Հալլեի «Մեսրոպ» հայագիտական կենտրոնի նեկայացուցիչ Հերման Հոլցի եւ Հալլեի հայկական փոքրաթիվ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

23 Декабрь 2009 - 16:07 AMT
Посол Армении в Германии Армен Мартиросян и возглавляемая им делегация посетила регион Заксен-Анхальт Германии. В ходе визита состоялись встречи делегации с руководством региона, мэром Магдебурга.
В ходе встречи с премьер-министром региона Вольфгангом Бемером Армен Мартиросян поблагодарил власти региона за эффективное сотрудничество с Арменией в сфере культуры и образования. В ходе беседы стороны подчеркнули необходимость расширения сотрудничества в разных областях и договорились разработать предложения для развития экономических связей.
Были также обсуждены возможности установления прямых контактов между регионом Заксен-Анахльт и одной из областей Армении.
В ходе встречи Армена Мартиросяна с мэром Магдебурга мэр города Кох Рюдигер выразил готовность установить сотрудничество между Магдербургским техническим университетом и одним из технических университетов Армении.
В рамках визита в регион армянская делегация встретилась с представителем центра арменоведения Галле “Месроп” Германом Хольцем и представителями армянской общины Галле, сообщает пресс-служба МИД РА.