Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը եւ նրան ուղեկցող պատվիրակությունը այցելել են Գերմանիայի Զաքսեն Անհալթ երկրամաս: Այցի ընթացքում տեղի ունեցավ պատվիրակության հանդիպումը երկրամասի ղեկավարության եւ Մագդեբուրգի քաղաքապետի հետ:
Երկրամասի վարչապետ Վոլֆգանգ Բյոմերի հետ հանդիպման ընթացքում Արմեն Մարտիրոսյանը շնորհակալություն հայտնեց երկրամասի իշխանություններին մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցության համար: Զրույցի ընթացքում կողմերն ընդգծեցին համագործակցության ոլորտներն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը եւ պայմանավորվեցին մշակել առաջարկներ տնտեսական կապերը զարգացնելու ուղղությամբ:
Քննարկեցին նաեւ Զաքսեն Անհալթ երկրամասի եւ ՀՀ մարզերից մեկի միջեւ կապ հաստատելու հնարավորությունը:
Արմեն Մարտիրոսյանի եւ Մագդեբուրգի քաղաքապետ Քոխ Ռյուդիգերի հանդիպման ընթացքում քաղաքապետը պատրաստակամություն հայտնեց համագործակցություն հաստատելու Մագդեբուրգի տեխնիկական համալսարանի եւ ՀՀ տեխնիկական համալսարաններից որեւէ մեկի միջեւ:
Այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը հանդիպեց Հալլեի «Մեսրոպ» հայագիտական կենտրոնի նեկայացուցիչ Հերման Հոլցի եւ Հալլեի հայկական փոքրաթիվ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Armenian Ambassador to Germany Armen Martirosyan and his delegation visited the region of Saxony-Anhalt, Germany. The Armenian delegation met with the leadership of the region and the mayor of Magdeburg.
During the meeting with the Prime Minister of the region Wolfgang Böhmer, Armen Martirosyan, thanked the authorities of the region for effective cooperation with Armenia in the spheres of culture and education. The parties stressed the need to enhance cooperation in various spheres and agreed to develop proposals to intensify economic ties.
Officials also touched upon the possibility of establishing direct contacts between the region of Saxony-Anahlt and one of the regions of Armenia.
The Mayor of Magdeburg Mayor Koch Rüdiger expressed willingness to establish cooperation between Technical University Magdeburg and a technical university in Armenia.
The Armenian delegation met with Herman Holtze, a representative of Center for Armenian Studies “Mesrop” in Halle and other representatives of the Armenian community of Halle, press service of Foreign Ministry of Armenia.