24 Դեկտեմբեր 2009 - 12:53 AMT
Դեկտեմբերի 25-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահի միջնադարյան արվեստի սրահում կկայանա «EXPO -թանգարանային ինդուստրիա» (MUSEX) ցուցահանդես վաճառքը եւ մեկօրյա սեմինար` Հայաստանի մարզերի եւ Երեւանի թանգարանների ներկայացուցիչների համար:
Ցուցահանդեսը, որ իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի (British Council) հայաստանյան գրասենյակի «Ստեղծագործ համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում, կազմակերպել են Հայաստանի ազգային պատկերասրահը, Հայաստանի պատմության թանգարանը, Էրեբունի թանգարանը եւ այլն:
Սեմինարը վարելու է Վրաստանի արվեստների միջազգային կենտրոնի տնօրեն Մակա Դվինաշվիլին, ով Բրիտանական խորհրդի «Ստեղծագործ համագործակցություն» ծրագրի շրջանակում անցկացվող «Մշակութային արդյունաբերության զարգացում» ծրագրի ղեկավարն է:
«Մշակութային արդյունաբերության զարգացում» ծրագիրը ներկայացրել է Վրաստանի արվեստների միջազգային կենտրոնը, որի նպատակն է` հնարավորություն ստեղծել տարբեր երկրների արվեստի գործիչների համագործակցության համար, զարգացնել թանգարանային մշակույթը, նպաստել թանգարանային հուշանվերների արտադրման գործընթացին:
Ծրագրի շրջանակներում երկու երկրների թանգարանները ստեղծել են հուշանվերային նմուշներ եւ տեղադրել համատեղ վեբ-կայքում:

25-го декабря в Национальной галерее Армении в зале Средневекового искусства состоится “EXPO – Музейная индустрия” (MUSEX) – выставка-продажа и однодневный семинар для представителей музеев страны.
Выставка, которая осуществляется в рамках программы “Творческое Сотрудничество” армянского офиса Британского Совета (British Council), организована Национальной галереей Армении, Музеем истории Армении, Музеем Эребуни и т.д.
Семинар будет вести директор Международного Центра Искусств Грузии Мака Двинашвили, кто также является руководителем программы “Развитие культурной промышленности”, осуществляемой в рамках программы “Творческое сотрудничество”.
Программа “Развитие культурной промышленности” была представлена Международным Центром Искусств Грузии с целью создать возможность сотрудничества для деятелей искусств различных стран, развивать музейную культуру, способствовать процессу продукции музейных сувениров.
В рамках программы музеи двух стран подготовили сувениры, фотографии которых разместили на совместном веб-сайте.