25 Դեկտեմբեր 2009 - 11:53 AMT
Հայաստանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունները ստորագրելով, արդեն կանխորոշել էր Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ուղին: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը: «Այսօր ՀՅԴ-ին մտահոգում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության երկու հարց` հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերը: Հայաստանն արդեն կատարում է արձանագրությունների վավերացման պարտավորությունները, ինչը ամենամեծ ձախողումն է», – ասել է պատգամավորը:
Մեկնաբանելով այն հարցը, որ արձանագրությունների վավերացումը Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից ձգձգվելու դեպքում հնարավոր է, որ Հայաստանը այն հայտարարի անվավեր, Արմեն Ռուստամյանը ասել է, որ այդ հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ իրավիճակը դուրս է եկել վերահսկողությունից եւ այսօր գործընթացի ուղին թելադրում է Անկարան:
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, Հայաստանի ՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչն ասել է, թե Հայաստանը համաձայնել է, որ մինչեւ փաստաթուղթը հասարակությանը ներկայացնելը ԼՂՀ ներկայացուցիչները չմասնակցեն բանակցություններին:

25 Декабрь 2009 - 11:53 AMT
Армения, подписав Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений, уже предопределила ход процесса нормализации отношений с Турцией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель Верховного органа АРФД Армении, председатель комиссии по внешним отношениям НС РА Армен Рустамян. «Сегодня АРФД обеспокоена двумя вопросами внешней политики Армении: армяно-турецкими отношениями и карабахским урегулированием. Армения уже выполняет обязательства по реализации Протоколов, что является самым большим провалом»,- сказал депутат.
Комментируя заявления о возможности объявления недействительным Арменией Протоколы в случае затягивания их ратификации в турецком парламенте, Армен Рустамян заявил, что эти заявления свидетельствуют о том, что ситуация вышла из-под контроля и сегодня ход процесса диктует Анкара.
Что касается карабахского урегулирования, представитель ВО АРФД отметил, что Армения дала свое согласие на то, чтобы до обнародования документа по Карабаху представители НКР не принимали участия в переговорах.