ՀՅԴ-ն, լինելով ընդդիմական ուժ, այլընտրանք է դարձել Հայաստանի իշխանություններին ու Հայ ազգային կոնգրեսին (ՀԱԿ): Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի ՀՅԴ Բարձրագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը:
«2009-ին ՀՅԴ-ն դուրս եկավ կոալիցիայից, քանի որ վերջինս շեղվեց նախկին արտաքին քաղաքական վեկտորից: Մենք հայտարարեցինք, որ այլընտրանքային քաղաքական ուժ կդառնանք, եւ կատարեցինք մեր խոստումը: Մենք Հայաստանի քաղաքական դաշտում երրորդ բեւեռ ենք դարձել: Բացի դրանից, ժողովրդավարության ու ազգային խնդիրները հաջորդ տարի կմնան կուսակցության ուշադրության կենտրոնում:
Խոսելով առաջիկ քայլերի մասին` Արմեն Ռուստամյանը հայտնեց, որ հունվարի 11-ին ծրագրված ՀՅԴ-ի ցույցն ու երթն ուժի մեջ են մնում:

ARFD, as an oppositional force, is an alternative to both Armenian government and Armenian National Congress, ARFD Supreme Body representative, parliamentarian Armen Rustamyan said.
“In 2009, we became the third pole in Armenia’s political field. Neither authorities or ANC found our presence advantageous. Still it’s an established fact,” the MP told a news conference in Yerevan.
According to him, in 2010, Dashnaktsutyun will expand its platform. “The meeting and march scheduled for January 11 are still in force,” he concluded.