«Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցությունը 2010-ին կներկայացնի իր առաջարկները Հայաստանի երեք հիմնական գործընթացների վերաբերյալ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորում, ղարաբաղյան հակամարտության լուծում եւ երկրի ներքին քաղաքականություն: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության առաջնորդ Հայկ Բաբուխանյանը: Նրա խոսքով, հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում ե’ւ Հայաստանը, ե’ւ Թուրքիան կունենան իրենց օգուտը, բայց դրա հետ մեկտեղ Հայաստանը պետք է զգույշ լինի, որովհետեւ Թուրքիան չի փոխվել եւ «մինչ օրս թշնամաբար է տրամադրված Հայաստանի նկատմամբ»:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին` Բաբուխանյանը նշեց, որ այդ հարցի վերաբերյալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունները պետք է ընթանան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, սակայն քննարկման առարկան պետք է լինի միայն ԼՂՀ կարգավիճակի հարցը: Ընդ որում, նա նկատեց, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն բավական պասիվ է վարում քարոզչությունն այդ ուղղությամբ:
Անդրադառնալով երրորդ հարցին` Բաբուխանյանն ասաց, որ կուսակցությունը շարունակելու է պայքարել օլիգարխիայի դեմ: Նրա խոսքով, եթե այդպես շարունակվի, ապա Հայաստանը մոտ ժամանակներս բավական ծանր ճգնաժամային դրության մեջ կհայտնվի:

25 Декабрь 2009 - 14:04 AMT
Партия “Союз Конституционное право” в 2010 году будет вносить свои предложения по трем основным процессам Армении – нормализации армяно-турецких отношений, урегулировании карабахского конфликта и по внутренней политике страны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер партии “Союз Конституционное право” Айк Бабуханян. По его словам, в случае открытия армяно-турецкой границы и Армения, и Турция будут иметь свои бонусы, но при этом Армении следует быть осторожной, поскольку Турция не изменилась и «до сих пор по-вражески настроена в отношении к Армении».
Говоря о карабахском конфликте, Бабуханян отметил, что переговоры между Арменией и Азербайджаном по поводу этого вопроса должны проходить в рамках Минской группы ОБСЕ, но предметом обсуждения должен быть только вопрос статуса НКР. При этом он заметил, что МИД РА довольно пассивно ведет пропаганду в этом направлении.
Касаясь третьего вопроса, Бабуханян сказал, что партия будет продолжать бороться против олигархии. По его словам, если так будет продолжаться, то Армения в скором времени окажется в довольно тяжелом кризисном положении.