Նախօրեին համացանցում հայտնվեց Խոջալուի մասին ադրբեջանական հերթական «ֆիլմը», որտեղ «հյուրասեր եւ խաղաղասեր» ադրբեջանցիները պատմում են Խոջալուի «ողբերգության» մասին:
Ակնհայտ ստի վրա կառուցված ադրբեջանական հերթական քարոզչական «ֆիլմում» առկա են բազմաթիվ կեղծ տեղեկություններ եւ խեղաթյուրված փաստեր:
Լկտի սուտ են Զորի Բալայանի «գրած» գրքից մեջբերումները: Դեռ ամիսներ առաջ այս մասին հայտարարել է հենց Զ. Բալայանը, նշելով, որ ինքն այդպիսի գիրք չի գրել:
«Ֆիլմում» նշվում է, որ Խոջալուից փախած բնակիչները գնդակահարվել են հայկական Նախիջեւանիկ գյուղի մոտ: Այս փաստը նույնպես չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ 1992թ. փետրվարին Աղդամի մոտակայքում գտնվող Նախիջեւանիկ գյուղը հայկական զինուժի վերահսկողության տակ չէր:
«Ֆիլմնե ավարտվում է հուզիչ, սրտաճմլիկ երաժշտությամբ եւ, իբր թե զոհերի ու դեպքի ականատեսների լուսանկարներով: Ընդամենը 1-2 րոպե որոնումից հետո պարզ է դառնում, որ լուսանկարներից մեկը վիրավոր հայ երեխայի լուսանկար է, որը տպագրվել է «Կուզբասի կոմսոմոլեց» թերթի 1991թ. դեկտեմբերի 5-ի համարում, իսկ հոդվածը կոչվում է «Երկար ճանապարհ դեպի Էրքեջ»:
Մնում է միայն ադրբեջանական ագիտպրոպի աշխատակիցներին խորհուրդ տալ ավելի ուշադիր լինել եւ այնպիսի կեղծիքներ անել, որ այդքան ակնառու չլինեն եւ հեշտությամբ չբացահայտվեն, ասվում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչություն հաղորդագրության մեջ:

26 Декабрь 2009 - 09:26 AMT
В интернете появился азербайджанский очередной “фильм” о Ходжалы, где “гостеприимные и миролюбивые” азербайджанцы рассказывают о трагедии Ходжалы. Как сообщает пресс-служба Министерства обороны РА, в очередном азербайджанском пропагандистском “фильме”, построенном на очевидной лжи, имеют место многочисленные ложные сведения и фальсифицированные факты.
В “фильме” рассказывается, что бежавшие из Ходжалы жители были расстреляны у армянского села Нахичеваник. Этот факт также не соответствует действительности, так как в феврале 1992 года находящееся вблизи Агдама село Нахичеваник не было под контролем армянских вооруженных формирований.
“Фильм” завершается волнующей музыкой и фотографиями, якобы, жертв и очевидцев события – на самом деле на одной из фотографий снят раненый армянский ребенок, а сама фотография была опубликована в газете “Комсомолец Кузбаса” от 5 декабря 1991 года в статья “Долгая дорога в Эркеч”.
“Остается только посоветовать сотрудникам азербайджанского агитпропа быть более внимательными и готовить такие подделки, которые не так очевидны и их не так просто выявлять”,- говорится в заявлении пресс-службы МО РА.