27 Դեկտեմբեր 2009 - 13:56 AMT
Մոսկվայում վախճանվել է 95-ամյա ճարտարապետ Նիկոլայ Սուկոյանը , որը համատեղ Յուրի Շվերդյաեւի հետ Նկարիչների կենտրոնական տան նախածի հեղինակն է: Այդ մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: Ճարտարապետը կթաղվի Խովանսկու երզմանոցում: Սո արարողությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 29-ն:
Նիկոլայ Սուկոյանը Ռուսաստանի վաստակավոր ճարտարապետ է, Ռուսաստանի ճարտարապետական եւ ճարտարաիտության ակադեմիայի, եւ Միջազային ճարտարապետական ակադեմիայի պատվավոր անդամ է: 1990 թթ. «Մոսպրոեկտ`2» շենքերի կառուցման եւ հասարակական շենքերի նախածերի վարչության ղեկավար է:
Նիկոլայ Սուկոյանը ծնվել է սեպտեմբերի 12-ն 1915 թ-ն, Բաթումում, հայկական ընտանիքում: Հայաստանը նրա ծանկարների եւ եղանկարչության հիմնական թեմաներից մեկն էր:

В Москве на 95-м году жизни скончался архитектор Николай Сукоян, разработавший совместно с Юрием Шевердяевым проект Центрального дома художников на Крымском валу. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на дочь покойного Веронику Сукоян. Архитектор будет похоронен на Хованском кладбище, траурная церемония состоится во вторник 29 декабря.
Николай Сукоян – заслуженный архитектор России, почетный член Российской академии архитектуры и строительных наук и Международной академии архитектуры. В 1990-е годы Сукоян работал руководителем проектов в управлении по проектированию общественных зданий и сооружений “Моспроект-2”. В частности, он занимался разработкой проектов реконструкции площади Красных Ворот, театров “На Покровке” и “Модерн”.
Николай Петрович Сукоян родился 12 сентября 1915 в Батуми, в армянской семье. Одной из основных тем в его живописи и графике была Армения. Сукоян работал в жанрах пейзажа, архитектурного пейзажа, портрета, натюрморта.