28 Դեկտեմբեր 2009 - 08:23 AMT
2009 թվականը բավականին ծանր տարի էր: Հայաստանը լուրջ տնտեսական ճգնաժամ տարավ, որն ազդեցություն ունեցավ ինչպես պետության, այնպես էլ քաղաքացիների սոցիալական կյանքի վրա: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուրադ Շարմազանովը: Ընդ որում, նա նշել է, որ շնորհիվ ՀՀ վարչապետի վարած ճիշտ քաղաքականության, երկիրը կարողացավ խուսափել վատագույն սցենարից:
Շարմազանովն ընդգծել է նաեւ, որ 2009թ. երկրի ներքին քաղաքականության մեջ տեղի ունեցան մի շարք կարեւոր իրադարձություններ, որոնցից ամենակարեւորներն էին լայնածավալ համաներումը, Երեւանի Ավագանու ընտրությունները, Հանրային խորհրդի ձեւավորումը:
«Հայաստանն արդեն այն չէ, ինչ նախկինում: Այսօր իշխանություններն ու ընդդիմությունը նույն ռակուրսով են ընկալում միմյանց»,-ասել է Շարմազանովը` հավելելով, որ հզոր իշխանությանը ուժեղ ընդդիմություն է հարկավոր: Այս համատեքստում, նա ասել է, որ ընդդիմության ներկայացուցիչները իրենց կարծիքը մամլո ասուլիսներում հայտնելու փոխարեն, պետք է մասնակցեն միջքաղաքական խորհրդակցություններին, որոնք կազմակերպում է ՀՀ նախագահը եւ այնտեղ հայտնեն իրենց կարծիքը:
Անդրադառնալով մարտի 1-ի իրադարձություններին` Շարմազանովն ասել է, որ արդեն բազմիցս է իր կարծիքը հայտնել այդ առնչությամբ: «Մարտի 1-ի իրադարձությունները իշխանափոխության փորձ էին»,-ասել է ՀՀԿ քարտուղարը:

2009 год был довольно тяжелым годом. Армения перенесла серьезный экономический кризис, который сказался как на государственном уровне, так и на социальной жизни граждан. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. При этом он отметил, что благодаря правильной политике премьер-министра РА, стране удалось избежать худшего сценария.
Шармазанов также подчеркнул, что в 2009 году, во внутренней политике страны произошел ряд важных событий, из которых самыми значимыми былии самая крупномасштабная амнистия, выборы Старейшин Еревана, формирование Общественного Совета.
“Армения уже не та, что прежде. Сегодня власти и оппозиция воспринимают друг друга в одинаковом ракурсе”, – сказал Шармазанов, добавив, чтобы власть была сильна, нужна сильная оппозиция. В этом контексте, он сказал, что представители оппозиции вместо того, чтобы выражать свое мнение на пресс-конференциях, должны принимать участие в междполитических консультациях, которые организует президент РА, и там выражать свое мнение.
Затронув события 1 марта 2008 года, Шармазанов сказал, что уже неоднократно выражал свое мнение по этому поводу. “События 1 марта – попытка смены власти”, – подчеркнул секретарь РПА.