28 Դեկտեմբեր 2009 - 09:12 AMT
Մինչ շարունակվում է ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացը, առաջխացման հույս կա: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքերով, կարեւոր հարցը` ԼՂՀ-ի կարգավիճակն է:
«Առանց Ղարաբաղի ժողովրդի երկրի ճակատագիրը չի որոշվի», -նշել է նա, ավելացնելով, որ հարցի լուծման բանալին Ղարաբաղում է գտնվում: «Ի վերջո, այդ հակամարտությունը ոչ թե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, այլ Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ է», – ընդգծել է Շարմազանովը: Նրա խոսքերով, ցանկանում են Անկարան եւ Բաքուն դա թե ոչ, այսօր կա անկախ Ղարաբաղ: «Ղարաբաղի հարցը մեզ համար փաստորեն լուծված է, մենք պետք է հասնենք դրան, որպեսզի ԼՂՀ-ն անկախ դառնա դե-յուրե», – ընդգծել է նա:
Նա մեկնաբանեց նաեւ Թուրքիայի ցանկությունը դառնալ միջնորդ այդ հակամարտության մեջ. «1991 թ-ց Անկարան ցանկանում է միջնորդ դառնալ, սակայն ո՞վ նրան դա թույլ կտա»:

Пока процесс по урегулированию карабахского конфликта продолжается, надежда на прогресс есть. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. По его словам, главный вопрос – статус НКР.
«Без народа Карабаха, судьба страны не будет решена», – отметил Шармазанов, добавив, что ключ от решения вопроса находится в Карабахе. «В конце концов, это конфликт не между Арменией и Азербайджаном, а Карабахом и Азербайджаном», – подчеркнул Эдуард Шармазанов. По его словам, хотят этого Анкара и Баку или нет, де-факто сегодня есть независимый Карабах. «Карабахский вопрос для нас фактически решен, мы должны добиться того, что НКР де-юре стал независимым», – подчеркнул Шармазанов.
При этом он прокомментировал желание Турции стать посредником в урегулировании конфликта, сказав: «Анкара с 1991 года хочет стать посредником, но кто ей позволит?».