28 Դեկտեմբեր 2009 - 09:12 AMT
Մինչ շարունակվում է ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացը, առաջխացման հույս կա: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքերով, կարեւոր հարցը` ԼՂՀ-ի կարգավիճակն է:
«Առանց Ղարաբաղի ժողովրդի երկրի ճակատագիրը չի որոշվի», -նշել է նա, ավելացնելով, որ հարցի լուծման բանալին Ղարաբաղում է գտնվում: «Ի վերջո, այդ հակամարտությունը ոչ թե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, այլ Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ է», – ընդգծել է Շարմազանովը: Նրա խոսքերով, ցանկանում են Անկարան եւ Բաքուն դա թե ոչ, այսօր կա անկախ Ղարաբաղ: «Ղարաբաղի հարցը մեզ համար փաստորեն լուծված է, մենք պետք է հասնենք դրան, որպեսզի ԼՂՀ-ն անկախ դառնա դե-յուրե», – ընդգծել է նա:
Նա մեկնաբանեց նաեւ Թուրքիայի ցանկությունը դառնալ միջնորդ այդ հակամարտության մեջ. «1991 թ-ց Անկարան ցանկանում է միջնորդ դառնալ, սակայն ո՞վ նրան դա թույլ կտա»:

The ongoing talks on resolution of the Nagorno Karabakh conflict gives hope for progress, according to Eduard Sharmazanov, secretary of Republican Party of Armenia parliamentary group.
“The main issue is the status of NKR. The key to the conflict is in Karabakh, where people will decide the fate of their country. After all, the conflict broke out between Azerbaijan and Karabakh, not Armenia. Our task is to make NKR de jure independent,” he told reporters on Monday.
As to Turkey aspiration to act as OSCE MG Co-chair, Mr. Sharmazanov said, “Ankara has been trying to penetrate into the Karabakh process since 1991, all in vain.”