28 Դեկտեմբեր 2009 - 09:58 AMT
Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում 2009թ. 10 000-ով ավելացել է գործազրկության նպաստ ստացող մարդկանց քանակը (31 000 մարդ 2008թ. 21 043-ի դիմաց): Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը: Ընդ որում, նրա խոսքերով, ապահովելու համար սոցիալական ծրագրի կատարումը, Հայաստանի կառավարությունը լրացուցիչ 1,3 մլրդ դրամ է հատկացրել, արդեն նախատեսված 3,1 մլրդ դրամից բացի, ինչի արդյունքում ամսական նպաստը կազմեց ոչ թե 14 500, այլ 22 900 դրամ:
Սոնա Հարությունյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ պետության կողմից գործազրկության նպաստների հատկացման պետական ծրագրի շրջանակներում խախտումներ են բացահայտվել, որոնց փաստով դադարեցվել է նպաստների հատկացումը այդ անձանց, որի արդյունքում հաջողվել է տնտեսել շուրջ 246 մլն դրամ, որոնք հատուցվել են ինչպես կամավոր հիմունքներով, այնպես էլ դատական լուծումների հիման վրա:

В условиях финансово-экономического кризиса в 2009 году на 10 000 увеличилось число людей, получающих пособие по безработице (31 000 против 21 043 человек в 2008 году). Об этом сообщила журналистам на итоговой пресс-конференции в Ереване начальник агентства «Государственная служба занятости» Сона Арутюнян. При этом, по ее словам, чтобы обеспечить выполнение данной социальной программы правительство Армении выделило дополнительные 1.3 млрд. драмов к уже предусмотренным 3.1 млрд. драмов, в результате чего ежемесячный размер пособия составил не 14 500 драмов, а 22 900 драмов.
Сона Арутюнян проинформировала, что в рамках реализуемой государственной программы по выдаче пособий по безработице были также выявлены нарушения, по факту которых выдача пособий этим лицам была прекращена, в результате чего удалось сэкономить порядка 246 млн. драмов, которые были возвращены как на добровольной основе, а также и посредством судебных решений.