28 Դեկտեմբեր 2009 - 10:35 AMT
2009 թ. դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ, Հայաստանում գործազրկության մակարդակը կազմում է 7 %` ընդդեմ ընթացիկ տարվա սկզբի 6,3 ցուցանիշի, Երեւանում տեղի ունեցած իր հաշվետու մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը :
Միաժամանակ նա հաղորդել է, որ աշխատանք փնտրողների թիվը կազմում է 99993 մարդ, որից 82 901 մարդ ստացել է գործազուրկի կարգավիճակ: «2009 թ. դժվար տարի էր ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի համար եւ, մասնավորապես, տարվա առաջին կիսամյակում, երբ դժվարություններ առաջ եկան զբաղվածության բնագավառում ծագող հիմնախնդիրները լուծելու ճիշտ մեթոդներ փնտրելիս», – ասել է նա: Նրա խոսքերի համաձայն, երկրի կառավարության եւ միջազգային կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով ցուցաբերած օգնության շնորհիվ, հաջողվել է խուսափել աշխատանքից զանգվածային հեռացումներից, միայն տարվա վերջում ընդամենը մի քանի առանձին դեպքեր են եղել աշխատանքից զանգվածային հեռացման, որի արդյունքում աշխատանքից ազատվել են 1200 մարդ:
Պետական ծրագրով զբաղվածության ձեւավորման 2009 թ. արդյունքներն ամփոփելով ` Սոնա Հարությունյանը հաղորդել է, որ գործակալությունը կատարել է հինգ հիմնական ուղղություններով այն իրականացնելու հետեւյալ մակարդակը. երկրի շրջաններում եւ տարածքային կենտրոններում խորհրդատվական ծառայություններ ստացողների թիվն աճել է 23 % եւ կազմել է 178.000 մարդ, ընդ որում, աշխատանք գտածների ցուցանիշը 5,3 %-ով գերակատարվել է, եւ դրանց թիվը կազմել է 9057 մարդ: «Նրանց թվում երիտասարդների թիվը կազմում է 19,3 % կամ 2127 մարդ, ինչը պակաս կարեւոր չէ», – նշել է նա: Գործակալության պետի խոսքերի համաձայն, գործատուների հետ համագործակցությունն աճել է 20 %-ով` ընդդեմ ծրագրված 15 %-ի, «ընդ որում, չլուծված է մնում առավել խոշոր գործատուների հետ համագործակցությունը»: Նա ավելացրեց նաեւ, որ զբաղվածության պետծրագրում ընդգրկված ցուցանիշը ավելացել է 26,4 %-ով` ընդդեմ նախատեսված 10 %-ի:

По состоянию на 1 декабря 2009 года уровень безработицы в Армении составил 7%, против 6.3% -го показателя на начало текущего года, сообщила журналистам на итоговой пресс-конференции в Ереване начальник агентства «Государственная служба занятости» Сона Арутюнян. При этом глава агентства сообщила, что число ищущих работу составило 99993 человека, из которых 82 901 получил статус безработного. «2009 год был трудным годом как для страны, так и для всего мира, и в частности, в том плане, что в первом полугодии возникли сложности поиска правильных методов решения возникших проблем в сфере занятости», – сказала она. По ее словам, за счет совместных усилий правительства страны, а также помощи, оказанной международными организациями, удалось избежать массовых увольнений, и в течение текущего года были лишь отдельные случаи массовых увольнений, в результате которых было уволено 1200 человек.
Подводя итоги 2009 года по Государственной программе формирования занятости Сона Арутюнян сообщила, что агентство выполнило следующий уровень ее реализации по пяти основным направлениям: число получивших консультационные услуги в областях и территориальных центрах страны возросло на 23% и составило 178 000 человек, при этом, показатель нашедших работу был перевыполнен на 5.3% и их число составило 9057 человек. «В их числе удельный вес молодежи составил 19.3% или 2127 человек, что также немаловажно», – отметила она. По словам начальника агентства, показатель сотрудничества с работодателями возрос на 20% против запланированных 15%, «при этом нерешенной остается проблема расширения сотрудничества с наиболее крупными работодателями». Она также добавила, что показатель вовлеченных в госпрограмму занятости увеличился на 26.4%, против предусмотренных 10%.