28 Դեկտեմբեր 2009 - 12:48 AMT
Ք.Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի նախընտրական շտաբի ակտիվիստների վրա երեկ կատարված հարձակումը նրա նախընտրական քարոզարշավի անցկացմանը խոչընդոտելու` Հայաստանի իշխանությունների փորձն է: Այդ մասին այսօր Երեւանում ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանի եւ Նիկոլ Փաշինյանի նախընտրական շտաբի ղեկավար Դավիթ Մաթեւոսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
Զուրաբյանի խոսքով, Հայաստանի ղեկավարությունն օժանդակում է «Ազգային միաբանություն» կուսակցության թեկնածու Արա Սիմոնյանին, որը նույն ընտրատարածքում է հավակնում ՀՀ ԱԺ պատգամավորի պաշտոնին: «Մենք հստակ տեղեկատվություն ունենք, որ Փաշինյանի նախընտրական շտաբի ակտիվիստների վրա կազմակերպվել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Ռուբեն Սադոյանի հրամանով»,- ընդգծեց Զուրաբյանը:
Լեւոն Զուրաբյանը հաղորդեց նաեւ, որ հարձակման արդյունքում տուժել են վեց ակտիվիստներ, որոնց թվում նաեւ` ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը: «Ակտիվիստները զանազան բարդության աստիճանի վնասվածքներ են ստացել: Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները տուժածներից դիմումներ են վերցրել, բայց առայժմ հայտնի չէ, թե արդյոք այդ փաստի առնչությամբ քրեական գործ հարուցվել է, թե ոչ»,- նշեց Զուրաբյանը:

Вчерашнее нападение на активистов предвыборного штаба кандидата в депутаты НС РА на избирательном участке 10 г.Еревана Никола Пашиняна является попыткой властей Армении помешать проведению его предвыборной кампании. Об этом заявил координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян на совместной пресс-конференции в Ереване с представителем центрального офиса АНК Владимиром Карапетяном и руководителем предвыборного штаба Никола Пашиняна Давидом Матевосяном.
По словам Зурабяна, руководство Армении поддерживает кандидата партии «Национальное единение» Ара Симоняна, который также баллотируется на пост депутата НС РА на этом же избирательном участке. «Мы имеем четкую информацию, что нападение на активистов предвыборного штаба Пашиняна было организовано по приказу депутата из Республиканской партии Армении (РПА) Рубена Садояна», – подчеркнул Зурабян.
Левон Зурабян также сообщил, что в результате нападения пострадали шесть активистов, среди которых был представитель центрального офиса АНК Владимир Карапетян. «Активисты получили травмы различной степени тяжести. Представители правоохранительных органов взяли у пострадавших заявления, но нам пока неизвестно возбуждено уголовное дело по факту или нет», – отметил Зурабян.