28 Դեկտեմբեր 2009 - 14:28 AMT
Իշխանությունները սովորաբար գունավոր են ներկայացնում երկրում կատարվող իրադարձությունները: Դա արդարացված է, երբ գործընթացներն իսկապես դրական դինամիկա ունեն, բայց եթե ոչ, այդ մասին արժե մտածել: Civilitas հիմնադրամի ամենամյա «Հայաստան 2009` խոստում եւ իրականություն» զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ տեղի ունեցած բաց քննարկումների ժամանակ այդպիսի կարծիք հայտնեց հիմնադրամի ղեկավար, ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը` մեկնաբանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործըթնացը:
Նրա խոսքով, այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանն անկախ է դարձել 2008-ի փետրվարին կամ ապրիլին, քանի որ չի օգտագործում 18 տարվա ընթացքում իր կուտակած քաղաքական փորձը: Ընդ որում, նա նշեց, որ երկիրը չի օգտագործում իր ինստիտուցիոնալ հիշողությունը, ինչը կարող է բացասաբար անդրադառնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման գործընթացների վրա: «Մենք լավ գիտենք թուրքերին: Մի երկիր, որը ցեղասպանություն է վերապրել, իրավունք չունի սխալվելու»,- նշեց Օսկանյանը:

Власти обычно красочно представляют события, которые происходят в стране. Это оправдано, когда процессы действительно имеют положительную динамику, но если нет, об этом следует задуматься. Такое мнение в ходе открытых обсуждений во время презентации ежегодного доклада Фондa Civilitas “Армения 2009: обещания и реальность”, высказал глава фонда, экс-министр ИД Армении Вардан Осканян, комментируя процесс нормализации армяно-турецких отношений.
По его словам, складывается такое впечатление, что Армения стала независимой в феврале или апреле 2008 года, поскольку она не использует свой политический опыт, накопленный за 18 лет. При этом он отметил, что страна не использует свою институциональную память, что может отрицательно сказаться на процессах нормализации армяно-турецких отношений и урегулировании карабахского конфликта. «Мы хорошо знаем турок. Страна, которая прошла через геноцид, не имеет права ошибаться», – отметил Осканян.