Դեկտեմբերի 28-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ նրա տիկինը` Ռիտա Սարգսյանը ՀՀ նախագահի նստավայրում ընդունել են հանրապետության ավարտական դասարանների լավագույն աշակերտներին, որոնք նաեւ դեկտեմբերի սկզբին ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարության հայտարարած «Ով, եթե ոչ ես» վերնագրով շարադրության մրցույթի հաղթողներն էին:
Մրցույթին ներկայացվել էր դպրոցների ոսկե մեդալակիրների 138 շարադրություն, որից քսանը համարվել է լավագույնը: Հաղթողներին շնորհավորելով, Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Թող 2010 թ. լինի ձեր առաջին ամենալուրջ հաղթանակների տարին: Գերազանց արդյունքները հաղթանակներ են, ձե’ր հաղթանակները: Իսկ հաղթելու համար մարդը պետք է կարողանա նախ ինքն իրեն հաղթել, իր կասկածներն ու անվստահությունը հաղթահարել»: Նախագահն ասել է, որ մեծ բավականությամբ ծանոթացել է «Ով, եթե ոչ ես» վերնագրով նրանց շարադրություններին:
«Ամենակարեւորը, որ կարմիր գծի պես անցնում է ձեր աշխատանքներում, հայրենասիրությունն է, հավատը վաղվա օրվա հանդեպ ու պատասխանատվություն ստանձնելու պատրաստակամությունը: Ես վստահ եմ, որ բոլորդ լավ մարդ եւ լավ քաղաքացի եք դառնալու մեր երկրի համար», – ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը դպրոցականներին նվիրել է Գրիգոր Նարեկացու «Նարեկը» եւ հեռախոսակապի Orange ծրարը` բջջային հեռախոս եւ քարտ: Բոլոր հեռախոսահամարները մեկ փաթեթի մեջ են գործելու, որպեսզի դպրոցականները կարողանան միմյանց հետ շփվել:
Առաջին տիկինն իր հերթին, պատանի հյուրերին ողջունելով` հույս է հայտնել, որ այդ մրցույթն ու միջոցառումը ավանդույթ կդառնան:

28-го декабря президент Армении Серж Саргсян и его супруга Рита Саргсян приняли в резиденции президента РА лучших учеников выпускных классов РА, которые также являются участниками конкурса сочинений на тему “Кто, если не я”, объявленного Министерством образования и науки РА в начале декабря.
На конкурс были представлены 138 сочинений золотых медалистов школ, из которых 20 признаны лучшими.
Поздравив победителей конкурса, Серж Саргсян сказал: “Пусть 2010 год будет годом ваших первых серьезных побед и достижений. 2010 год для вас будет трудным, так как вас ждут вступительные экзамены и борьба за медали, но я уверен – вы достигните успеха. Он также отметил, что он с удовольствием познакомился с сочинениями на тему “Кто, если не я”. “Самое главное, что в ваших сочинениях я увидел патриотизм, веру в будущее и в собственные силы. Я уверен, что все вы станете хорошими людьми и гражданами нашей страны”, – заявил Серж Саргсян.
Президент РА подарил школьникам произведение Григора Нарекаци “Нарек” и Orange пакет – телефон и карту. Все номера будут действовать в одной группе, чтобы школьники смогли общаться друг с другом.
Первая леди в свою очередь, приветствуя юных гостей, выразила надежду, что данный конкурс и мероприятие станут традицией.