28 Դեկտեմբեր 2009 - 15:45 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ի սկզբանե սխալ է ընթացել: Բացասականն այն է, որ կողմերը հնարավորություն չունեին այդ հարցի վերաբերյալ ուղղակիորեն մտքեր փոխանակելու: Այս մասին Սիվիլիթաս հիմնադրամի «Հայաստան 2009. շփում եւ իրականություն» տարեկան զեկույցի ժամանակ տեղի ունեցած բաց քննարկումների ընթացքում հայտարարել է ՀՀՇ վարչության անդամ, խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախկին նախագահ Հովհաննես Իգիթյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, Ցյուրիխում Էդվարդ Նալբանդյանը հայերին զրկեց Թուրքիայի իրական դիրքորոշումն իմանալու հնարավորությունից, քանի որ հայկական կողմը թույլ չտվեց Թուրքիային բարձրաձայնելու իր հայտարարությունը, որով կողմերը պետք է հանդես գային արձանագրություններն ստորագրելուց հետո: Միաժամանակ Իգիթյանը նշեց, որ արձանագրություններն ստորագրելով, Թուրքիան բավարարել է իր բոլոր պահանջները:
Խոսելով Հայաստանի ներքին քաղաքականության մասին, Իգիթյանն ասել է, որ 2008 թ. մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո Հայաստանում ոչինչ չի փոխվել: Նրա խոսքերի համաձայն, քաղբանտարկյալներին ներում շնորհելը ոչ թե ազատականացման արդյունք է, այլ իրականացվել է գերտերությունների ճնշման ներքո:
«Այն, ինչ որ այսօր կատարվում է երկրի արտաքին քաղաքականության մեջ, Հայաստանի ներքին քաղաքականության հետեւանք է», – ընդգծել է նա:

28 Декабрь 2009 - 15:45 AMT
Процесс нормализации армяно-турецких отношений изначально шел неправильно. Минусом является то, что стороны не имели возможности напрямую обменяться мнениями по поводу этого вопроса. Об этом в ходе открытых обсуждений во время презентации ежегодного доклада фондa Civilitas “Армения 2009: обещания и реальность”, заявил член правления Армянского Общенационального движения (АОД), бывший председатель парламентской комиссии по внешним связям Ованес Игитян. По его словам, в Цюрихе Эдуард Налбандян лишил армян возможности узнать истинную позицию Турции, поскольку армянская сторона не позволила ей озвучить свое заявление, с которыми стороны должны были выступить после подписания Протоколов. При этом Игитян указал, что подписанием Протоколов Турция удовлетворила все свои требования.
Касаясь внутренней политики Армении, Игитян сказал, что после событий 1 марта 2008 года в Армении ничего не изменилось. По его словам, амнистия для политзаключенных стала не следствием демократии, а была осуществлена под давлением сверхдержав. «То, что творится сегодня во внешней политике страны, является следствием внутренней политики Армении», – подчеркнул он.