Դեկտեմբերի 28-ն Օրերս ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը ՀՀ կառավարությանն ու ՀՀ ԱԺ ղեկավարությանն է ուղարկել նամակ, որում ներկայացրել է իր առաջարկությունները Բաքվի հայերի ցեղասպանության եւ դեպորտացիայի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման վերաբերյալ: Ստորեւ ներկայացվում են այդ առաջարկությունները:
Իր նամակում Լարիսա Ալավերդյանը առաջարկում է հունվարի 13-19-ը կազմակերպել տարբեր միջոցառումներ, որոնք ընդգրկում են հավաքների, կլոր սեղանների, ֆոտո ցուցահանդեսների կազմակերպումը, «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմի ցուցադրումը Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությամբ եւ այլն:
Նրա կարծիքով անհրաժեշտ է նաեւ կազմակերպել գիտաժողովներ փախստականների, արտասահմանյան գիտնականների եւ քաղաքական գործիչների մասնակցությամբ: Առաջարկվում է գրավոր ուղերձով դիմել Հայաստանում արտասահմանյան դեսպանատներին եւ ներկայացուցչություններին, որի մեջ պետք է հարց բարձրացվի Ադրբեջանի պատասխանատվության մասին:

28 Декабрь 2009 - 17:01 AMT
28-го декабря секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Лариса Алавердян обратилась к правительству Армении и председателю НС РА с письмом, в котором представила свои предложения об организации мероприятий, посвященных 20-летию депортации и геноцида армян г.Баку.
В своем письме Лариса Алавердян предлагает организовать в течение 13-19 января различные мероприятия, которые включают в себя организацию митингов, круглого стола с участием общественных организаций и госструктур, фотовыставки, презентацию фильма “Обыкновенный Геноцид” по Общественному телевидению Армении,.
По мнению Ларисы Алавердян необходимо также проведение конференций с участием беженцев, зарубежных ученых и политических деятелей. Предлагается письменное обращение к иностранным представительствам и посольствам в Армении, в котором необходимо поднять вопрос о привлечении к ответственности Азербайджана.
Депутат предлагает организовать акции также за границей, в частности, выступления представителей группы поддержки Армении в Конгрессе США, мероприятия в Лос-Анджелесе и в разных городах Европы, выступления парламентской делегации Армении в ПАСЕ, посвященные геноциду армян Баку, на зимней сессии в Страсбурге.