ԵԱՀԿ-ում իր նախագահության տարում Ղազախստանը կազմել է բազմակողմ եւ երկկողմ խորհրդատվությունների ժամանակացույց, որը ընդգրկում է ԵԱՀԿ-ի բոլոր պետությունները, հաղորդում է Ղազախստանի ԱԳՆ-ն մամլո ծառայությունը:
«Կանոնավոր հիմքում Վիեննայում եւ ԵԱՀԿ-ի այլ պետություններում կանցկացվեն կանոնավոր խորհրդատվություններ Եվրամիության, Եվրախորհրդի, Ասիայում վստահության ուղղված խորհրդակցության, ԱՊՀ-ի, ՆԱՏՕ-ի, ՀԱՊԿ-ի եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ: Փորձը ցույց է տալիս տվյալ մոտեցման կարեւորությունը Կազմակերպության օրակարգի ակտուալ խնդիրների տարբեր տեսակետների մերձեցման, գործողությունների համակարգման համար», – ասվում է հայտարարության մեջ:
Նաեւ հաղորդվում է, որ 2010 թ-ն նախատեսված են Ղազախստանի ԱԳ նախարար` Պետ քարտուղար, գործող նախագահ Կանատ Սաուդաբաեւի այցերը ԵԱՀԿ-ի դաշտային ներկայության շրջանները` Հարավային Կովկաս, Բալկաններ, Արեւելյան Եվրոպա եւ Կենտրոնական Ասիա:

На год своего председательства в ОБСЕ Казахстан составил график многосторонних и двусторонних консультаций, который охватывает все без исключения государства ОБСЕ, сообщает пресс-служба МИД Казахстана.
“На регулярной основе в Вене и других столицах пространства ОБСЕ будут проводиться регулярные консультации с Европейским Союзом, Советом Европы, СВМДА, СНГ, НАТО, ОДКБ и другими международными организациями. Практика показывает значимость данного подхода для сближения различных позиций по актуальным проблемам повестки дня Организации, координации действий и избегания дублирования в работе”, – говорится в заявлении.
Также сообщается, что на 2010 год запланированы визиты действующего председателя, Государственного секретаря – министра иностранных дел РК Каната Саудабаева в регионы полевого присутствия ОБСЕ – Южный Кавказ, Балканы, Восточную Европу и Центральную Азию. При урегулировании кризисных ситуаций или конфликтов, либо в целях обеспечения эффективной координации усилий государств-участников в конкретных областях.
С 1 января 2010 года председателем в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) стал Казахстан. Председательскую эстафету Казахстан принял у Греции.