ԵԱՀԿ-ում իր նախագահության տարում Ղազախստանը կազմել է բազմակողմ եւ երկկողմ խորհրդատվությունների ժամանակացույց, որը ընդգրկում է ԵԱՀԿ-ի բոլոր պետությունները, հաղորդում է Ղազախստանի ԱԳՆ-ն մամլո ծառայությունը:
«Կանոնավոր հիմքում Վիեննայում եւ ԵԱՀԿ-ի այլ պետություններում կանցկացվեն կանոնավոր խորհրդատվություններ Եվրամիության, Եվրախորհրդի, Ասիայում վստահության ուղղված խորհրդակցության, ԱՊՀ-ի, ՆԱՏՕ-ի, ՀԱՊԿ-ի եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ: Փորձը ցույց է տալիս տվյալ մոտեցման կարեւորությունը Կազմակերպության օրակարգի ակտուալ խնդիրների տարբեր տեսակետների մերձեցման, գործողությունների համակարգման համար», – ասվում է հայտարարության մեջ:
Նաեւ հաղորդվում է, որ 2010 թ-ն նախատեսված են Ղազախստանի ԱԳ նախարար` Պետ քարտուղար, գործող նախագահ Կանատ Սաուդաբաեւի այցերը ԵԱՀԿ-ի դաշտային ներկայության շրջանները` Հարավային Կովկաս, Բալկաններ, Արեւելյան Եվրոպա եւ Կենտրոնական Ասիա:

As a state taking over OSCE presidency, Kazakhstan has drawn up a schedule of multilateral and bilateral consultations, envisaging the involvement of all organization member states, the country's Foreign Ministry says in a release.
"Regular consultations with the European Union, Council of Europe, Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), CIS, NATO, CSTO and other international organizations will be held in Vienna and other capital towns of OSCE partner countries. Experience proves the significance of such approach in terms of approximating different positions on key agenda issues, coordinating measures and avoiding repetitions," says the statement.
According to the Ministry's release, Kazakh Foreign Minister and Secretary of State Kanat Saudabayev, organization's incumbent President, is scheduled to visit the South Caucasus, Balkans¸ Eastern Europe and Central Asia in 2010. Visits will be aimed at mitigating crisis situations, settling conflicts or ensuring coordination of state parties' efforts in specific spheres.