8 Հունվար 2010 - 14:25 AMT
Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը ի պաշտպանություն ազատազրկման մեջ գտնվող եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր առաջադրված «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի:
Հանրահավաքի ժամանակ հանդես եկավ «Ժառանգություն» կուսակցության նախկին անդամ Արթուր Սարդարյանը, որը հայտարարեց «Ժողովրդի իշխանություն» նոր հասարակական քաղաքական նախաձեռնության ձեւավորման մասին, որը կհամալրի ընդդիմության շարքերը: Ընդ որում, նա նշել է, որ սահմանադիրների հավաքը որոշում է կայացրել ՀԱԿ-ի կազմում ընդգրկվելու մասին:
Վերջում ելույթ ունեցած ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն աննորմալ է համարել այն, որ քարոզչական հանրահավքին բացակայում է Ն.Փաշինյանը: «Դա օրենքի կոպիտ խախտում է»,-ասել է Տեր-Պետրոսյանը` հավելելով, որ այն օրը, երբ Փաշինյանը գրանցվեց որպես պատգամավորության թեկնածու, նա պետք է ազատ արձակվեր: Ըստ նրա, Փաշինյանը կարող էր ձերբակալվել միայն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համաձայնությամբ, ինչը պաշտոնապես չի արվել:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է նաեւ, որ գլխավոր հաղթանակը համարում է այն, որ ՀՀ նախագահի կեղծված ընտրություններից եւ 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո ժողովուրդը չդադարեցրեց իր պայքարը:
ՀԱԿ-ի առաջնորդը հաղորդել է նաեւ, որ հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա մարտի 1-ին: Հանրահավաքն ավարտվեց ավանդական երթով:

8 Январь 2010 - 14:25 AMT
Сегодня в Ереване прошел митинг Армянского национального конгресса (АНК) в поддержку редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна, находящегося под арестом и баллотирующегося в депутаты Национального Собрания РА.
В ходе митинга выступил бывший член партии “Наследие” Артур Сардарян, который объявил о формировании новой общественной политической инициативы “Власть народа”, которая пополнит ряды оппозиции. При этом он отметил, что собрание учредителей приняло решение о вхождении в АНК.
В свою очередь выступивший в самом конце лидер АНК Левон Тер-Петросян посчитал ненормальным то, что на агитационном митинге нет самого Никола Пашиняна. “Это грубое нарушение закона. Права Пашиняна были нарушены с самого начала”, – отметил Тер-Петросян, добавив, что в тот день, когда Пашинян зарегистрировался в качестве кандидата в депутаты, он должен был быть освобожден. По его словам, Никол Пашинян мог быть арестован лишь с согласия Центральной избирательной комиссии, которого ЦИК официально не давала.
Левон Тер-Петросян также подчеркнул, что считает главной победой то, что после "сфальсифицированных" выборов президента РА и событий 1 марта 2008 года народ не прекратил свою борьбу.
Лидер АНК также сообщил, что следующий митинг Армянского Национального конгресса состоится 1 марта. После митинга состоялось традиционное шествие.