Հունվարի 9-ին Երեւանում տեղի ունեցած ՍԴ հնչակյան կուսակցության հայաստանյան ներկայացուցչության 7-րդ համագումարում ելույթ ունեցավ ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքերի համաձայն, իրենց ղեկավարած ազգային շարժումն ավելի ու ավելի է ընդարձակվում, եւ խոսք լինել չի կարող այդ պայքարի անհաջողության մասին: «Մեր պայքարի մարման պատճառը կարող է լինել միայն Հայաստանի իշխանությունների հաջողությունը, սակայն վերջին երկու տարիների ընթացքում երկրի ղեկավարությունը գրանցել է միայն պարտություններ եւ անհաջողություններ», – նշել է ՀԱԿ առաջնորդը:
ՍԴՀԿ մասին խոսելով, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը բարձր է գնահատել նրա ներդրումը Հայ ազգային կոնգրեսի ստեղծման եւ Նիկոլ Փաշինյանի նախընտրական քարոզարշավը կազմակերպելու գործում: «Ես լավ գիտեմ Հայաստանում Սոցիալ-դեմոկրատական հնչակյան կուսակցության ստեղծման պատմությունը եւ վստահորեն կարող եմ ասել, որ այս քաղաքական ուժը հասել է իր ճանաչման բարձրակետին վերջին երկու տարիների ընթացքում», – ավելացրել է Հայաստանի առաջին նախագահը: Նա նաեւ նշել է, որ ներկայում տարվող հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում կուսակցությունը ճիշտ դիրքորոշում ունի, քանի որ նա արդեն ասել է իր վճռական «ոչը» այդ հարցի վերաբերյալ: Լ. Տեր-Պետրոսյանը նաեւ հույս է հայտնել, որ ՍԴՀԿ-ն ուժ կգտնի ներքին տարաձայնությունները լուծելու համար եւ ակտիվորեն կհամագործակցի ՀԱԿ-ի հետ:

9-го января в Ереване на состоявшемся 7 съезде армянского представительства Социал-демократической партии “Гнчак” выступил лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян.
По словам Тер-Петросяна, возглавляемое им национальное движение все более расширяется и не может быть и речи о том, что эта борьба сойдет на нет. “Причиной угасания нашей борьбы могут стать только успехи властей Армении, но за последние два года руководство страны зафиксировало только поражения и неудачи”, – заметил лидер АНК.
Говоря о партии “Гнчак” Левон Тер-Петросян высоко оценил ее вклад в деле становления АНК и проведения предвыборной кампании Никола Пашиняна. “Я хорошо знаком с историей становления Социал-демократической партии “Гнчак” в Армении и могу с уверенностью сказать, что это политическая сила достигла пика своегйпопулярности среди армянского населения в течение последних двух лет”, – добавил первый президент Армении.
Он также заметил, что в деле нынешнего процесса нормализации армяно-турецких отношений позиция партии “Гнчак” правильная, так как она уже сказала свое категорическое «нет» по поводу этого процесса. Тер-Петросян также выразил надежду, что партия “Гнчак” найдет в себе силу для преодоления внутренних проблем и будет активно сотрудничать с АНК.