10 Հունվար 2010 - 15:08 AMT
Խ.Դաշտենցի անվ. թիվ 114 դպրոցում տեղակայված թիվ 10/19 ընտրատեղամասում դադարեցված քվեարկությունը վերականգնվել է: Այն դադարեցվել էր ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Բաղդասարյանի եւ լրագրողների միջեւ տեղի ունեցած բախման հետեւանքով: Քվեարկությանը զուգընթաց միջոցներ են ձեռնարկվում իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ, որին մասնակցում են նաեւ ՀՀ ԿԸՀ ներկայացուցիչները:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net -ի լրագրողի այն հարցին, թե ընտրական հանձնաժողովի նախագահն ունի արդյոք իրավունք իր մոտ պահելու ընտրացուցակները ընտրությունների ընթացքում, ԿԸՀ քարտուղար Աբրահամ Բաղչագուլյանը ասել է, որ «հանձնաժողովի անդամներից ոչ ոք իրավունք չունի նմանօրինակ գործողություն կատարելու» եւ ՀՀ Ընտրական օրենսդրությամբ նախատեսված չէ նման բան: «Բայց եթե իրավիճակն անվերահսկելի է դառնում, ապա հանձնաժողովի անդամը ընտրացուցակները փրկելու համար կարող է այդպիսի քայլ կատարել: Սակայն ես չեմ կարող ասել` արդյոք տեղի ունեցածն այդպիսի դեպք է, թե ոչ, քանի որ ներկա չեմ եղել», – ասել է ԿԸՀ քարտուղարը:
Նա նաեւ նշել է, որ եթե հանձնաժողովի անդամներն ու վստահված անձինք նկատել են խախտումներ, ապա այդ փաստերի առնչությամբ կարող են դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
ՀՀ ԿԸՀ մեկ այլ ներկայացուցիչ Զոյա Թադեւոսյանն իր հերթին մեղադրել է այդ ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Բաղդասարյանին այն բանում, որ նա բախումնային իրավիճակ է ստեղծել` ընտրությունների ընթացքը խանգարելու համար:
ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը, որ ներկա էր միջադեպին, լրագրողի հարցին պատասխանելով ասել է, որ խախտումների մասին արդեն համապատասխան արձանագրություն է կազմվել: Նրա խոսքերի համաձայն, մեղավորներին պատժելու համար անպայման իրենք դիմելու են ՀՀ գլխավոր դատախազություն:

10 January 2010 - 15:08 AMT
Suspended earlier because of a conflict, elections at 10/19 polling station were resumed. Settlement of conflict which broke out between polling station chairman Gagik Baghdasaryan and journalists is in progress.
Commenting on PanARMENIAN.Net reporter’s question whether Election Commission head has a right to keep electoral lists during elections, Central Election Commission secretary Abram Bakhchagulyan noted that according to RA Electoral Code ”no member of the commission has a right to it”. ”If the situation is out of control, commission member can risk this step to save the lists. Yet, because of my absence, I can’t insist on whether the lists were threatened,” CEC secretary noted.
He also noted that comission members and candidates’ trustees can apply to Prosecutor General, in case they noticed any violations.
Another representative of the RA CEC Zoya Tadevosyan , in turn, accused the chairman of the commission of this polling station Gagik Baghdasaryan in provoking the conflict to prevent the normal course of voting.
Answering the question of the reporter, the representative of Armenian National Congress (ANC), Vladimir Karapetyan, who was on site during the incident, said that the ongoing violations are already documented in appropriate protocols. According to Vladimir Karapetyan, to punish the people responsible for the incident they will appeal to the Prosecutor General’s Office.