10 Հունվար 2010 - 15:08 AMT
Խ.Դաշտենցի անվ. թիվ 114 դպրոցում տեղակայված թիվ 10/19 ընտրատեղամասում դադարեցված քվեարկությունը վերականգնվել է: Այն դադարեցվել էր ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Բաղդասարյանի եւ լրագրողների միջեւ տեղի ունեցած բախման հետեւանքով: Քվեարկությանը զուգընթաց միջոցներ են ձեռնարկվում իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ, որին մասնակցում են նաեւ ՀՀ ԿԸՀ ներկայացուցիչները:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net -ի լրագրողի այն հարցին, թե ընտրական հանձնաժողովի նախագահն ունի արդյոք իրավունք իր մոտ պահելու ընտրացուցակները ընտրությունների ընթացքում, ԿԸՀ քարտուղար Աբրահամ Բաղչագուլյանը ասել է, որ «հանձնաժողովի անդամներից ոչ ոք իրավունք չունի նմանօրինակ գործողություն կատարելու» եւ ՀՀ Ընտրական օրենսդրությամբ նախատեսված չէ նման բան: «Բայց եթե իրավիճակն անվերահսկելի է դառնում, ապա հանձնաժողովի անդամը ընտրացուցակները փրկելու համար կարող է այդպիսի քայլ կատարել: Սակայն ես չեմ կարող ասել` արդյոք տեղի ունեցածն այդպիսի դեպք է, թե ոչ, քանի որ ներկա չեմ եղել», – ասել է ԿԸՀ քարտուղարը:
Նա նաեւ նշել է, որ եթե հանձնաժողովի անդամներն ու վստահված անձինք նկատել են խախտումներ, ապա այդ փաստերի առնչությամբ կարող են դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
ՀՀ ԿԸՀ մեկ այլ ներկայացուցիչ Զոյա Թադեւոսյանն իր հերթին մեղադրել է այդ ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Բաղդասարյանին այն բանում, որ նա բախումնային իրավիճակ է ստեղծել` ընտրությունների ընթացքը խանգարելու համար:
ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը, որ ներկա էր միջադեպին, լրագրողի հարցին պատասխանելով ասել է, որ խախտումների մասին արդեն համապատասխան արձանագրություն է կազմվել: Նրա խոսքերի համաձայն, մեղավորներին պատժելու համար անպայման իրենք դիմելու են ՀՀ գլխավոր դատախազություն:

10 Январь 2010 - 15:08 AMT
На избирательном участке N 10/19, расположенном в школе N 114 им. Х. Даштенца, приостановленное ранее голосование возобновлено, которое было прервано из-за конфликта между председателем избирательного участка Гагиком Багдасаряном с журналистами. Одновременно с проходящим голосованием, на избирательном участке продолжается урегулирование конфликтной ситуации, в котором принимают участие представители ЦИК РА.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, имеет ли право глава избирательной комиссии хранить у себя списки во время процедуры голосования, секретарь ЦИК Абрам Бахчагулян заметил, что «никто из комиссии не имеет право совершать подобные действия» и Избирательным кодексом РА это не предусмотрено. «Но если ситуация на участке выходит из-под контроля, то член комиссии ради спасения списков может пойти на этот шаг. Но я не могу сказать – это тот случай, или нет, поскольку изначально не находился здесь», – заметил секретарь ЦИК.
Он также отметил, что если члены комиссии и доверенные лица кандидатов заметили нарушения, то по этим фактам они могут обратиться в Генеральную прокуратуру Армении.
Другой представитель ЦИК РА Зоя Тадевосян, в свою очередь, обвинила председателя комиссии данного участка Гагика Багдасаряна в провоцировании конфликта с тем, чтобы помешать нормальному ходу голосования.
Представитель Армянского национального конгресса (АНК) Владимир Карапетян, который находился на месте во время инцидента, заметил, что о происходящих нарушениях уже составлены соответствующие протоколы. По словам Карапетяна, для наказания виновных за инцидент они обязательно обратятся в генпрокуратуру.