Թեոդոսիայում Միքայել եւ Գաբրիել հրեշտակապետների եկեղեցու բակում խաչքար կտեղադրվի ի նշան հայկական Արմավիր քաղաքի հետ բարեկամության:
Ըստ սցենարիստ եւ ռեժիոսոր Ռաֆայել Շահինյանի, որի նախաձեռնությամբ դա կարվի, խաչքարը կպատրաստվի մարմարից, կունենա 2 մ բարձրություն, խաչքարի վրա կպատկերվեն երեք մարդկանց պատկերներ` երկու մեծահասակների եւ մեկ երեխայի: Պատվանդանի վրա կփորագրվի` Թեոդոսիա-Արմավիր-քուրյ-քաղաքներ»: Հուշարձանի հարեւանությամբ նախատեսվում է այգի հիմնել, իսկ հետագայում Միքայել եւ Գաբրիել հրեշտակապետների եկեղեցու բակում կբացվի հայ ժողովրդի ականավոր գործիչների դիմանկարների պատկերասրահը:
«Միքայել եւ Գաբրիել հրեշտակապետների եկեղեցին իսկական մշակութային կենտրոն է Թեոդոսիայի հայերի համար: Մինչ օրս եկեղեցու տարածքում պահպանվել են հինավուրց խաչքարեր: Եկեղեցին կառուցվել է 14-րդ դարում եւ ամենանշանակալի եկեղեցին է քաղաքի հայկական ճարտարապետության շրջանում»,-ասել է Շահինյանը:
Նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն իսկ ընթացքում են, բացումը նախատեսված է 2011թ. մայիսին, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:

В Феодосии возле церкви Архангелов Михаила и Гавриила планируется установка хачкара в знак дружбы с армянским городом Армавиром.
По словам сценариста и режиссера Рафаэль Шагинян, который был инициатором заключения хачкар будет изготовлен из мрамора, иметь высоту 2 метра, на нем будут изображены три фигуры людей- двое взрослых и один ребенок. На постаменте будет написано «Феодосия – Армавир – города-побратимы». Близ памятника планируется разбить сквер, а в перспективе во дворе церкви будет открыта галерея портретов выдающихся представителей армянского народа.
«Церковь святых архангелов Михаила и Гавриила была настоящим культурным центром армян в Феодосии. До сегодняшнего дня на территории храма сохранились древние хачкары. Она была построена в 14 веке и является самой значимой церковью из всей армянской архитектуры города», — отметил Шагинян.
Подготовительные работы для установки памятника уже начаты, открытие запланировано на май 2011 года, сообщает Analitika.at.ua.