11 Հունվար 2010 - 10:13 AMT
Թուրքիան կողմնակից է Արձանագրությունների վավերացման ձգձգման գործընթացին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ՀԳԱ-ի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«ՀՀ ՍԴ-ի Արձանագրությունների վերաբերյալ որոշումը դժվար թե արագացնի վավերացման գործընթացը Թուրքիայում», – ասել է Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի ձգձգումով Անկարան փորձում է որոշակի ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա, եւ ստանալ որոշակի զիջումներ ԱՄՆ-ից եւ Երեւանից ղարաբաղյան հարցում:
Հունվարի 12-ն ՀՀ Սահմանադրական դատարանը կքննարկի Արձանագրությունները, որպեսզի որոշի նրանց համապատասխանելիությունը ՀՀ սահմանադրությանը:

Turkey is dragging out the process of ratification of protocol to normalize relations with Armenia, according to Professor Ruben Safrastyan, Director of RA NAS Oriental Studies Institute.
"RA Constitutional Court's decision on protocols will hardly accelerate ratification process in Turkey," he said. "Ankara seeks to exert certain pressure on Armenia through delaying the ratification process and wring certain concessions from RA and US as regards the Karabakh issue."
On January 12, RA Constitutional Court will consider the protocols to determine their conformity with RA Constitution.