Հունվարի 19-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան հանրությանը կներկայացնեն Կրթություն բոլորի համար խորագրով համաշխարհային զեկույցը 2010թ. համար, որտեղ նախազգուշացում կա ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքների մասին: Ըստ զեկույցի, ինչպես հաղորդում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամլո ծառայության, ֆինանսական ճգնաժամը կարող է աշխարհի ամենաաղքատ երկրների միլիոնավոր երեխաների զրկել կրթության հնարավորությունից:
«Մենք գտնվում ենք մեր ստանձնած կարեւորագույն պարտավորությունների` մինչեւ 2015թ. հասանելի դարձնել կրթությունը բոլորի համար, տապալման եզրին: Ճգնաժամի հետեւանքները սպառնում են արգելակել կամ նույնիսկ ի չիք դարձնել ձեռք բերված առաջընթացը հիմնարար կրթության ոլորտում որոշ ամենաաղքատ երկրներում, այդպիսով նպաստելով երեխաների «կորսված» սերնդի առաջացմանը: Կառավարությունները պետք է վճռական միջոցներ ձեռնարկեն այդ վտանգը կանխելու համար»,-հայտարարել է զեկույցի տնօրեն Քեվին Ուոտկինսը:
2010թ. զեկույցը գնահատում է այն աշխատանքը, որ կատարվել է այդ ուղղությամբ, առանձնակի ուշադրության արժանացնելով այն միլիոնավոր երեխաներին, որոնց համար դպրոցը դեռեւս անհասանելի է մնում: Զեկույցում նշվում է, որ հավանաբար վիճակը շտկելու համար պահանջվող ծախսերը գերազանցեն նախկինում կատարված հաշվարկները:
Զեկույցը պատրաստվում է ամեն տարի, նպատակ ունենալով գնահատել առաջընթացը «Կրթություն բոլորի համար» ծրագրով նախատեսված վեց նպատակների ուղղությամբ այն 160 երկրներում, որոնք պարտավորություններ են ստանձնել 2000թ.:

11 Январь 2010 - 12:19 AMT
19 января в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном и генеральным директором ЮНЕСКО Ириной Боковой будет представлен общественности всемирный доклад по мониторингу Образования для всех (ОДВ) за 2010 год, который предупреждает о последствиях глобального финансового кризиса. Согласно докладу, как сообщает пресс-служба ЮНЕСКО, финансовый кризис может лишить миллионы детей самых бедных стран мира доступа к образованию.
“Мы находимся на грани срыва выполнения важных обязательств, взятых на себя правительствами стран в 2000 году: к 2015 году обеспечить доступ к образованию для всех. Последствия финансового кризиса угрожают затормозить или даже повернуть вспять достигнутый прогресс в области базового образования в некоторых из беднейших стран мира, создавая таким образом “потерянное” поколение детей, лишенных возможности получать образование, которое могло бы избавить их от нищеты. Правительства должны принять решительные меры для предотвращения этой опасности”, – заявил директор доклада Кевин Уоткинс.
Доклад 2010 года содержит оценку работы, проделанной во имя достижения целей ОДВ, уделяя особое внимание теме “обделенных образованием”, – миллионам детей, для которых школа все еще остаётся недоступной. В докладе проводится анализ причин такого положения, а также дается оценка затрат, необходимых для достижения целей ОДВ. Они оказываются гораздо выше предполагавшихся ранее расходов. В докладе содержатся рекомендации в отношении мер по исправлению ситуации, складывающейся в области образования.
Всемирный доклад по мониторингу подготавливается ежегодно коллективом независимых экспертов с целью оценки прогресса в достижении шести целей Образования для всех, в отношении которых 160 стран приняли в 2000 важные обязательства.