11 Հունվար 2010 - 13:53 AMT
Եթե ամերիկյան վարչակազմը որոշել է ճնշում գործադրել հայկական կազմակերպությունների վրա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում, ապա նա սխալվել է իր հաշվարկներում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության Ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը` մեկնաբանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վերաբերյալ խորհրդատվություններ անցկացնելու նպատակով Ամերիկայի մի շարք հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի առաջիկա հանդիպման մասին հաղորդագրությունը:
«ԱՄՆ իր նեղ կոնյուկտուրային շահերն ունի Թուրքիայի հետ, բայց հենց Վաշինգտոնի շահերից է բխում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը փետրվարին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վերաբերյալ խորհրդատվություններ անցկացնելու նպատակով Ամերիկայի մի շարք հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ խորհրդատվություններ կանցկացնի: Խորհրդատվություններին մասնակցելու համար Պետքարտուղարի կողմից հրավիրված են ԱՀՀ-ն, Համահայկական Բարեգործական Միությունը (ՀԲՄ), ԱՄՆ-ում Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արեւելյան ու Արեւմտյան թեմերը, «Վարդանի ասպետներ» կազմակերպությունը եւ Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնաժողովը (ԱՀԴՀ):

Если американская администрация решила оказать давление на армянские организации США по вопросу борьбы за признание Геноцида армян, то она ошиблась в своих расчетах. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян, комментируя сообщение о предстоящей встречи госсекретаря США Хиллари Клинтон с представителями ряда армянских организаций Америки с целью проведения консультации по Протоколам о нормализации армяно-турецких отношений.
“У США есть свои узкие коньюктурные интересы с Турцией, но именно из интересов Вашингтона исходит признание Геноцида армян”,- сказал Сафрастян.
Госсекретарь США Хиллари Клинтон в феврале проведет консультации с армянскими организациями Америки по Протоколам о нормализации армяно-турецких отношений. Для участия в консультациях с госсекретарем приглашены ААА, Всеармянский Благотворительный Союз (AGBU), Восточная и Западная епархии Армянской Апостольской церкви в США, организация «Рыцари Вардана» и Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).