11 Հունվար 2010 - 14:41 AMT
«Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում բարձր եւ ցածր դասարանների դասընթացները կընթանան նախկին բնականոն կարգով», – PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է գիտության եւ կրթության նախարարության կրթության բաժնի պետ Իլյա Սարգսյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, միանգամայն անտեղի են ՀՀ բնակչության բողոքներն այն մասին, որ մի քանի դպրոցներում դասերը չեն վերականգնվել:
«Հայաստանի գիտության եւ կրթության նախարարը հանձնարարական է տվել հունվարի 11-ին բոլոր դպրոցների բացման մասին: Եթե կան դպրոցներ, որոնք չեն բացվել, ապա դա խոսում է, առաջին հերթին, դպրոցի տնօրենի, ապա դպրոցի կոլեկտիվի անպատասխանատվության մասին», – ընդգծեց Իլյա Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է գիտության եւ կրթության նախարարության մամլո ծառայությունը, առաջին կիսամյակի վերջին օրը հունվարի 30-նն է, իսկ գարնանային արձակուրդներ (մարտի 22-28) կունենան միայն առաջին դասարանցիները: Մյուս բոլոր դասարանների աշակերտները գարնանային արձակուրդների ընթացքում վերականգնելու են բաց թողածը: Այդ նույն նպատակով հանրակրթական դպրոցներում շաբաթ օրերը եւս դասեր են ընթանալու:
Հայաստանի ուսումնական հաստատությունները փակվել էին դեկտեմբերի 7-ից` գրիպի համաճարակի եւ շնչառական սուր վարակային հիվանդությունների պատճառով:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, հունվարի 8-ից Հայաստանում գրանցվել է A/H1N1 գրիպով 111 հիվանդներ: Առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում խուսափել գրիպով հիվանդների հետ շփումից եւ չզբաղվել ինքնաբուժմամբ, այլ դիմել բժշկի եւ հագնվել եղանակի թելադրանքով:

11 Январь 2010 - 14:41 AMT
“Как в старших, так и в начальных классах общеобразовательных школ Армении уроки будут проходить в привычном режиме”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил начальник отдела образования Министерства образования и науки Илья Саркисян. По его словам, совершенно неуместны жалобы граждан РА о том, что в некоторых школах уроки не возобновились.
“Министром образования и науки Армении было дано поручение об открытии школ с 11-го января. Если есть такие школы, которые не открыли “свои двери” 11-го января, то это говорит о безответственности в первую очередь директора, а потом школьного коллектива”, – подчеркнул Илья Саркисян.
Как сообщает пресс-служба Минобразования, последним днем первого семестра считается 30 января текущего года, а весенние каникулы (с 22 по 28 марта) будут только у первоклассников. А учащиеся всех остальных классов во время весенних каникул должны будут наверстать упущенное. С той же целю в общеобразовательных школах уроки будут проводиться и в субботние дни.
Образовательные учреждения Армении закрылись с 7 декабря в связи с высоким уровнем заболеваемости гриппом и острыми респираторно-вирусными заболеваниями.
Как сообщает Министерство здравоохранения РА, до 8 января в Армении зарегистрировано 111 случаев заболевания вирусом A/H1N1 с тремя летальными исходами. Минздрав призывает избегать контактов с больными гриппом и не заниматься самолечением, обязательно обратится к врачу, одеваться в соответствии с погодой.