11 Հունվար 2010 - 17:39 AMT
Թափուր մնացած թիվ 10 ընտրատարածքում Աժ պատգամավորիընտրության արդյունքների վերաբերյալ Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշվում է, որ ընտրությունների ժամանակ ընտրականհանձնաժողովներիանդամները, իրենցպաշտոնականպարտականությունները կատարելուփոխարեն,բացահայտզբաղվել ենիշխանականթեկնածուիհամար ձայներհայթայթելուգործով:
ՀԱԿ-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ զանգվածաբարընտրակաշառքբաժանվեց, շատերը քվեարկեցին սպառնալիքի ներգործության տակ, կատարվեցինլցոնումներ:
ՀԱԿ-ը հաղորդում է նաեւ, որ հարձակումներին, ահաբեկումներին ու բռնություններին ենթարկվեցին լրագրողներ, տուժեցին «Հայկական ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի վստահված անձինք:
ՀԱԿ-ը չի ճանաչում Երեւանի 10-րդ ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները:
Հունվարի 10-ին Երեւանի 10-րդ ընտրատարածքում տեղի ունեցած ԱԺ ընտրություններում, ըստ ՀՀ ԿԸՀ նախնական տվյալների, հաղթել է «Ազգային միաբանություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Սիմոնյանը, որը հավաքել է 7622 ձայն:
Այդ ընտրատարածքում առաջադրվել էր երեք թեկնածու. Արա Սիմոնյանը «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունից, որը հավաքել է 7622 ձայն, Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության ղեկավար Դավիթ Հակոբյանը` 299 ձայն եւ կալանքի տակ գտնվող «Հայկական ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը` 5023 ձայն:

11 Январь 2010 - 17:39 AMT
По итогам прошедших выборов в НС РА по 10-ому избирательному округу города Еревана Армянский национальный конгресс (АНК) распространил заявление, в котором отмечается, что во время выборов члены избирательных комиссий вместо исполнения своих обязанностей занимались на участках добычей голосов для кандидата от властей.
В сообщении АНК подчеркивается, что в ходе выборов раздавались предвыборные взятки, многие голосовали под воздействием угроз, а также имело место вбрасывание бюллетеней в урну.
Представители АНК также отмечают, что в день выборов неизвестными было применено грубое насилие в отношении журналистов и доверенных лиц кандидата в депутаты главного редактора оппозиционной газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна.
АНК не признает результаты выборов в 10-ом избирательном округе столицы и намерен обжаловать их во всех судебных инстанциях страны.
На пост депутата в этом избирательном участке баллотировались три кандидата: Ара Симонян из партии “Национальное единение” – 7622 голосов, руководитель Марксистской партии Армении Давид Акопян – 299 голосов, а находящийся под арестом главный редактор оппозиционной газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян набрал 5023.