12 Հունվար 2010 - 07:06 AMT
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանում սկսվել է ՀՀ Սահմանադրությանը Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների համապատասխանության շուրջ քննարկումը: ՍԴ շենքի առջեւ շարունակվում է ՀՅԴ հանրահավաքը, որը սկսվել էր դեռեւս հունվարի 11-ին: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, ՍԴ-ի առջեւ շուրջ 100 մարդ է հավաքվել ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանի գլխավորությամբ:
ՍԴ նիստը փակ չի լինելու: ՍԴ-ն իր որոշումները կամ եզրակացությունները սովորաբար կայացնում է փակ նիստում, որին կարող են ներկա լինել միայն դատարանի անդամները: Արձանագրությունների հարցը կլուծվի ՍԴ անդամների մեծամասնության կողմից: Սակայն, դատարանի որոշմամբ, փակ կարող են լինել նաեւ նիստերը:
Դատավոր է նշանակված Վլադիմիր Հովհաննիսյանը, որը կուսումնասիրի Հայ-թուրքական արձանագրություններն ու կորոշի, համապատասխանում են դրանք ՀՀ Սահմանադրությանը, թե ոչ: Եթե վաղը նիստի նախագահը նոր որոշում չկայացնի, ապա նիստի ընթացքը կարձանագրվի:

В Конституционном Суде Армении начались слушания по соответствию Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений Конституции РА. Перед зданием КС продолжается митинг АРФД, который начался 11 января. Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net, перед КС собралось около 100 человек во главе с представителем Верховного Органа АРФД Армении Арменом Рустамяном.
Заседание КС не будет закрытым. Решение или заключение выносит КС на закрытом совещании, на котором могут присутствовать только члены суда. Вопрос Протоколов будет решен большинством членов Конституционного суда. Закрытыми могут быть и заседания Конституционного суда, если суд примет подобное решение.
Владимир Ованнисян назначен судьей, который изучит армяно-турецкие Протоколы и решит, соответствуют ли они Конституции РА или нет. Если завтра председатель заседания не примет нового решения, то ход заседания будет протоколироваться.
В качестве представителя президента Армении завтра на заседании выступит глава МИД Армении Эдвард Налбандян.