12 Հունվար 2010 - 07:06 AMT
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանում սկսվել է ՀՀ Սահմանադրությանը Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների համապատասխանության շուրջ քննարկումը: ՍԴ շենքի առջեւ շարունակվում է ՀՅԴ հանրահավաքը, որը սկսվել էր դեռեւս հունվարի 11-ին: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, ՍԴ-ի առջեւ շուրջ 100 մարդ է հավաքվել ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանի գլխավորությամբ:
ՍԴ նիստը փակ չի լինելու: ՍԴ-ն իր որոշումները կամ եզրակացությունները սովորաբար կայացնում է փակ նիստում, որին կարող են ներկա լինել միայն դատարանի անդամները: Արձանագրությունների հարցը կլուծվի ՍԴ անդամների մեծամասնության կողմից: Սակայն, դատարանի որոշմամբ, փակ կարող են լինել նաեւ նիստերը:
Դատավոր է նշանակված Վլադիմիր Հովհաննիսյանը, որը կուսումնասիրի Հայ-թուրքական արձանագրություններն ու կորոշի, համապատասխանում են դրանք ՀՀ Սահմանադրությանը, թե ոչ: Եթե վաղը նիստի նախագահը նոր որոշում չկայացնի, ապա նիստի ընթացքը կարձանագրվի:

The Constitutional Court of the Republic of Armenia started a hearing on conformity of the Armenian-Turkish protocols with the Armenian Constitution.
As a PanARMENIAN.Net correspondent reports from the scene, ARF Dashnaktsutyun continues a rally launched on January 11 in front of the CC premises. Some 100 people led by representative of the ARFD Supreme Body Armen Rustamyan are protesting approval of protocols.
The hearing will not be secret while decision will be taken by the majority of CC members behind closed doors. Judge Vladimir Hovhannisyan will decide whether the protocols are in line with the RA Constitution.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian will address the session as the President's representative.