12 Հունվար 2010 - 09:10 AMT
ԼՂՀ-ի 160 քաղաքացի, այդ թվում նաեւ կառավարության անդամները համալերեցին «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստրը»
«Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» բարեգործական հիմնադրամն այս տարի նշում է իր գործունեության 10ամյակը: Ծրագրված հոբելյանական միջոցառումների շարքը մեկնարկեց Հունվարի 8-ին Արցախում, Ստեփանակերտ քաղաքի Սպայի տանը ԼՂՀ Առողջապահության Նախարարության, , Մշակույթի եւ Երիտասարդության հարցերի նախարարությանը եւ «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» բարեգործական հիմնադրամի համատեղ ջանքերով կազմակերպված տոնական համերգ ակցիայով, որը կրում էր «Փրկիր մեկ կյանք» խորագիրը` մասնակցությամբ Հայաստանի եւ Ղարաբաղի երգիչ երգչուհիների, ստեղծագործական խմբերի: Այս ամսաթիվը պատահականորեն չէր ընտրված: ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն Հունվարի 8-ը հայտարարվել է «Դոնորի օր»:
Նույն օրը, մինչ համերգային ծրագրի մեկնարկը, «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» բարեգործական հիմնադրամի անձնակազմը եւ մասնակից երգիչ երգչուհիներն իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին Ղարաբաղյան պատերազմի զոհերին` ծաղկեպսակ դնելով ազատամարտիկներ հիշատակին նվիրված հուշարձանին:
6 ժամ շարունակ ընթացող համերգին հնչեցին բազմաթիվ կատարումներ եւ հարյուրավոր մարդիկ ներկա գտնվեցին միջոցառմանը, որոնցից 160-ը կամավոր կերպով մասնասնակցեցին դոնորագրմանը: Կամավորագրվողների թվում էին նաեւ ԼՂՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, Արցախի Թեմի առաջնորդ Պարգեւ Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Առողջապահության նախարար Արմեն Խաչատրյանը, Մշակույթի եւ Երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
Դոնորագրումն Արցախում առաջին անգամ չէ, որ կազմակերպվում է: 2002-2004 թթ-ին էլ է այստեղ 2 դոնորագրում կազմակերպվել, որի արդյունքում ռեեստրի 15.000-ից ավել դոնորնորի շարքերը համալրել են 805 արցախցի կամավորներով: Վերոնշյալ դոնորագրումների ընթացքում պատվիրակությունն առաջնորդում էր Հիմնադրամի Պատվավոր Նախագահ տիկին Բելլա Քոչարյանը:
«Ոսկրածուծի դոնորների Հայկանակ Ռեսստր» բարեգործական հիմնադրամը տարիներ շարունակ իրականացվող ազգանվեր եւ մարդասիրական գործի համար ԼՂՀ Կառավարության կողմից արժանացվ պատվոգրի:
Ոսկրածուծի Դոնորների Հայկական Ռեեստր բարեգործական հիմնադրամի գործունեության նպատակը լեյկեմիայով եւ արյան այլ մահացու հիվանդություններով տառապող հայազգի եւ օտար հիվանդների կյանքի փրկությունն է` ոսկրածուծի կամ արյան ցողունային բջիջների փոխպատվաստման ճանապարհով:
Կարեւորագույն եւ առաջնային նպատակներից էր Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոնի ստեղծումը եւ այն գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցնելը:

12 Январь 2010 - 09:10 AMT
160 граждан НКР, в том числе и члены правительства, пополнили “Армянский реестр доноров костного мозга”
Благотворительный фонд “Армянский реестр доноров костного мозга” (АРДКМ) в 2010 году отмечает свое десятилетие. Ряд юбилейных мероприятий стартовал 8-го января – в День донора в столице Нагорно-Карабахской Республики Степанакерте праздничным концертом-акцией “Спаси одну жизнь”, организованной Министерствами здравоохранения, культуры и по вопросам молодежи НКР и АРДКМ.
Концерт-акция, которая длилась 6 часов, была направлена на увеличение числа доноров. Из многочисленных зрителей 160 человек от 18 до 50 лет сдали кровь и стали донорами костного мозга. Среди них были председатель НС НКР Ашот Гулян, предводитель Арцахской епархии ААЦ архиепископ Паргев Мартиросян, министр здравоохранения НКР Армен Хачатрян и министр культуры НКР Нарине Агабалян.
Армен Хачатрян, приветствовав участников акции, отметил: “Каждый из нас должен понять, что сдавая три миллилитра крови, получает шанс спасти жизнь хотя бы одного человека”.
До начала мероприятия группа сотрудников АРДКМ во главе с президентом фонда Фридой Джордан и исполнительным директором фонда Севаком Авакяном и вместе с участниками концерта посетила Степанакертский мемориальный комплекс, посвященный памяти погибших в карабахской войне.
Юбилейные мероприятия, посвященные десятилетию АРДКМ, будут проведены как в областях Армении, так и в диаспоре. А в НКР подобная акция проводилась в 2002 году с участием почетного председателя “Армянского реестра доноров косного мозга”, супруги второго президента РА Роберта Кочаряна – Беллы Кочарян. В 2002 году АРДКМ пополнился 805 донорами.