Ս.թ. հունվարի 13-ին, Արարատի մարզի Դարբնիկ գյուղում (Անդրանիկի 2) Դարբնիկ գյուղի մանկական կրթայան կենտրոնի բացումը:
Կենտրոնը հիմնվել է «Մշակութային ադապտացում կրթության միջոցով -2» ծրագրի շրջանակներում եւ ծառայություններ է մատուցելու իրաքահայ
գաղթականներին:
Ծրագիրն իրականացրել են Սեյվ դը չիլդրեն եւ Առաքելություն Հայաստան կազմակերպությունները` ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բնակչության, փախստականների եւ միգրացիայի վարչության ֆինանսավորմամբ: Ծրագրի նպատակն էր նպաստել Հայաստանում ապաստանած իրաքահայ գաղթական երեխաների, երիտասարդների եւ նրանց ծնողների կրթությանը, մշակութային ադապտացմանն ու կենսապայմանների բարելավմանը:
Միջացառմանը ներկա կգտնվեն ՀՀ տարածքային կառավարման եւ կրթության նախարարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչներ, ՄԱԿ-ի փախստականների գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչներ եւ այլոք:

13 января состоится открытие Детского образовательного центра села Дарбник Араратской области (Армения).
Центр был основан в рамках программы “Культурная адаптация с помощью образования-2” для предоставления необходимых услуг беженцам из Ирака.
Цель программы – содействовать получению образования, культурной адаптации и поднятию жизненного уровня живущих в Армении беженцев из Ирака.
Данная программа проводится организациями Save the children и “Миссия Армения” при финансовой поддержке Бюро по вопросам населения, беженцев и миграции Госдепартамента США.
На церемонии открытии Детского образовательного центра будут присутствовать представители Министерств территориального управления, образования и науки РА, посольства США в Армении, а также представители верховного комиссара ООН по делам беженцев.