12 Հունվար 2010 - 13:49 AMT
Կարեւոր է այն, որ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանն իր վճռում հաշվի առավ բոլոր այն մտավախությունները, որոնք ավելի վաղ հնչեցվել էին ՀՅ Դաշնակցության կողմից, ինչպես նաեւ հաշվի առավ այն իրավաբանական եզրակացությունները, որոնք ներկայացրեց ՀՅԴ-ն: Այդ մասին լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի ՀՅ Դաշնակցություն կուսակցության Բարձրագույն Մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը: Նրա խոսքով, ՀՀ ՍԴ որոշումն այն մասին, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը, մարտավարական քաղաքական քայլ էր: «Հակառակ դեպքում Թուրքիան կարող էր այդ փաստը մեր դեմ օգտագործել»,- նշեց Ռուստամյանը` ավելացնելով, որ նման իրադրությունից խուսափելու համար չարժեր այդքան շուտ դիտարկել Արձանագրությունները ՀՀ ՍԴ-ում:
Նա նկատեց նաեւ, որ ՀՅԴ-ն շարունակելու է պայքարել Արձանագրությունների վավերացման դեմ: «Այժմ մեր պայքարի դաշտը խորհրդարանն է: Եթե Արձանագրությունները վավերացվեն, ապա միայն ՀՀ Ազգային ժողովի համապատասխան վերապահումով»,- ասաց Ռուստամյանը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե արդյոք Հայաստանի Ազգային ժողովն իրավունք ունի վերապահումներ կատարել, քանի որ ՀՀ ԱԺ մասին օրենքում դա նախատեսված չի, Ռուստամյանն ասաց. «Մենք դեռեւս ժամանակ ունենք եւ կկարողանանք համապատասխան փոփոխություններ կատարել օրենքների մեջ, որպեսզի Հայաստանի խորհրդարանը վերապահումների իրավունք ունենա»: Նրա խոսքով, հակառակ դեպքում Հայաստանի նախագահը պետք է ինքը համապատասխան վերապահումներ կատարի եւ վավերացման գործընթացում դրանք կցի Արձանագրություններին:

12 Январь 2010 - 13:49 AMT
Важно то, что Конституционный Суд Армении в своем вердикте учел все те опасения, которые были ранее озвучены АРФ Дашнакцутюн, а также принял во внимание юридические заключения, которые представила АРФД. Об этом заявил журналистам представитель Верховного Органа АРФ Дашнакцутюн Армении Армен Рустамян. По его словам, решение КС РА о том, что армяно-турецкие Протоколы соответствуют Конституции РА, было тактическим политическим ходом. «В обратном случае Турция могла бы использовать это факт против нас», – отметил Рустамян, добавив, что для того, чтобы избежать подобной ситуации, не следовало так скоро рассматривать Протоколы в КС РА.
Он также заметил, что АРФД будет продолжать бороться против ратификации Протоколов. «Сейчас наше поле борьбы – парламент. Если Протоколы будут ратифицированы, то только с соответствующей оговоркой Национального собрания РА», – сказал Рустамян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net o том, имеет ли право Национальное Собрание Армении вносить оговорки, поскольку в законе о НС РА это не предусмотрено, Рустамян, сказал: “У нас еще есть время и мы сможем внести соответствующие изменения в законы, чтобы парламент Армении имел право на оговорки”. По его словам, в обратном случае президент Армении должен сам сделать соответствующие оговорки и прикрепить их к Протоколам в процессе ратификации.