12 Հունվար 2010 - 14:16 AMT
ՀԱԿ-ը մտադիր է բողոքարկել Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքներն Եվրոպական դատարանում
«Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԺ ընտրություններում Հայաստանի իշխանությունները, ապահովելու համար իրենց թեկնածուի հաղթնակը, օգտագործեցին սպառնալիքներ եւ տեղեկատվական ապաշրջափակում»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
Ըստ Զուրաբյանի, անցած ընտրություններում իշխանություններն ամեն ինչ արեցին, հեռու պահելու համար ժողովրդին ընտրական գործընթացից: «Այդ նպատակի համար Հայաստանի ղեկավարությունը նույնիսկ փոխեց ընտրությունների օրը` նշանակելով ՀՀ Ընտրական օրենսգրքով սահմանված ժամկետից ուշ»,-ասել է ՀԱկ համակարգողը:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչու ՀԱԿ-ը ավելի շուտ չէր բարձրացնում ժամկետների մասին հարցը` Զուրաբյանը նշել է, որ այդ պահին նրանք պայքարում էին Նիկոլ Փաշինյանին որպես պատգամավորության թեկնածու գրանցելու համար: «Սակայն այժմ մենք բավարար իրավական հիմք ունենք ապօրինի անցած ընտրությունների արդյունքները բողոքարկելու համար` հավելելով բոլոր այն խախտումները, որոնք տեղ են գտել ընտրությունների օրը»,-ասել է Զուրաբյանը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ ՀԱԿ-ը չի ճանաչում Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները եւ մտադիր է բողոքարկել դրանք երկրի բոլոր դատական ատյաններում` ներառյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը:
Հունվարի 10-ին Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրություններում, ՀՀ ԿԸՀ նախնական տվյալներով, հաղթել է «Ազգային միաբանություն» կուսակցության թեկնածու Արա Սիմոնյանը, որը հավաքել է 7622 ձայն:
Այդ ընտրատարածքում որպես պատգամավորի թեկնածուներ առաջդրվել էին երեք թեկնածուներ` Արա Սիմոնյանը «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունից` 7622 ձայն, Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության ղեկավար Դավիթ Հակոբյանը` 299 ձայն եւ կալանավայրում գտնվող «Հայկական ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը` 5023 ձայն:

12 Январь 2010 - 14:16 AMT
“На прошедших 10-го января выборах в НС РА по 10-ому избирательному округу города Еревана власти Армении для достижения победы своего кандидата использовали угрозы и информационную блокаду ”, – заявил на пресс-конференции в Ереване координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
По словам Зурабяна, на прошедших выборах власти Армении сделали все, чтобы отдалить народа от выборного процесса. “Для этой цели руководство Армении также изменило день выборов, назначив их позднее срока, предусмотренного Избирательным кодексом РА”, – заметил координатор АНК.
Отвечая на вопрос журналистов о том, почему АНК не подняли раньше вопрос о сроках, Зурабян отметил, что в тот момент они вели борьбу за регистрацию Никола Пашиняна в качестве кандидата в депутаты и не уделили достаточного внимания решению этой задачи. “Однако теперь у нас есть достаточная правовая база для обжалования результатов проходивших незаконно выборов, присоединив к этому факту также все те нарушения, которые нашли место в день выборов”, – заметил Зурабян.
Он также сообщил, что АНК не признает результаты выборов в 10-ом избирательном округе столицы и намерен обжаловать их во всех судебных инстанциях страны, включая Европейский суд по правам человека.
10-го января на проходящих выборах в НС РА в 10-ом избирательном округе города Еревана по предварительным данным ЦИК РА победил кандидат от партии “Национальное единение” Ара Симонян, набравший 7622 голосов.