12 Հունվար 2010 - 14:16 AMT
ՀԱԿ-ը մտադիր է բողոքարկել Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքներն Եվրոպական դատարանում
«Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԺ ընտրություններում Հայաստանի իշխանությունները, ապահովելու համար իրենց թեկնածուի հաղթնակը, օգտագործեցին սպառնալիքներ եւ տեղեկատվական ապաշրջափակում»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
Ըստ Զուրաբյանի, անցած ընտրություններում իշխանություններն ամեն ինչ արեցին, հեռու պահելու համար ժողովրդին ընտրական գործընթացից: «Այդ նպատակի համար Հայաստանի ղեկավարությունը նույնիսկ փոխեց ընտրությունների օրը` նշանակելով ՀՀ Ընտրական օրենսգրքով սահմանված ժամկետից ուշ»,-ասել է ՀԱկ համակարգողը:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչու ՀԱԿ-ը ավելի շուտ չէր բարձրացնում ժամկետների մասին հարցը` Զուրաբյանը նշել է, որ այդ պահին նրանք պայքարում էին Նիկոլ Փաշինյանին որպես պատգամավորության թեկնածու գրանցելու համար: «Սակայն այժմ մենք բավարար իրավական հիմք ունենք ապօրինի անցած ընտրությունների արդյունքները բողոքարկելու համար` հավելելով բոլոր այն խախտումները, որոնք տեղ են գտել ընտրությունների օրը»,-ասել է Զուրաբյանը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ ՀԱԿ-ը չի ճանաչում Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները եւ մտադիր է բողոքարկել դրանք երկրի բոլոր դատական ատյաններում` ներառյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը:
Հունվարի 10-ին Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրություններում, ՀՀ ԿԸՀ նախնական տվյալներով, հաղթել է «Ազգային միաբանություն» կուսակցության թեկնածու Արա Սիմոնյանը, որը հավաքել է 7622 ձայն:
Այդ ընտրատարածքում որպես պատգամավորի թեկնածուներ առաջդրվել էին երեք թեկնածուներ` Արա Սիմոնյանը «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունից` 7622 ձայն, Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության ղեկավար Դավիթ Հակոբյանը` 299 ձայն եւ կալանավայրում գտնվող «Հայկական ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը` 5023 ձայն:

12 January 2010 - 14:16 AMT
“During January 10 elections  to National Assembly at the №10 constituency of Yerevan Armenian authorities exerted threats and created information blockade to ensure the victory of their candidate,” Levon Zurabyan , Armenian National Congress coordinator told a press conference in Yerevan.
According to Levon Zurabyan, during recent elections the Armenian authorities made every effort to alienate the people from the electoral process. “For that purpose, authorities also changed the date of elections bypassing the Electoral Code of Armenia,” ANC coordinator said.
“Now we have a sufficient legal basis for challenging the results of elections held illegally, ” Zurabyan said.
According to him, ANC does not recognize the election results at the 10th constituency of the capital and intend to challenge them in all courts of the country and the European Court for Human Rights.
According to preliminary data provided by the RA Central Election Committee, National Unity member Ara Simonyan won the pre-term parliamentary elections at the 10th constituency, gaining 7622 votes.
Other candidates – David Hakobyan (leader of Marxist Party of Armenia) and Nikol Pashinyan (editor-in-chief of Haykakan Zhamanak newspaper) – garnered 299 and 5023 votes respectively.