13 Հունվար 2010 - 08:54 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը մտադիր է այցելել Մոսկվա հունվարի 21-22-ին: Այդ մասին հաղորդել է Մոսկվայի պատրիարքարանի Արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի պետ, Վոլոկոլամսկի արքեպիսկոպոս Իլարիոնը:
Իր հերթին Արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի ղեկավարի տեղակալ Ֆիլիպը (Ռյաբիխ) տեղեկացրել է, որ մարտին նախատեսվում է Մոսկվայի Պատրիարք եւ Ամենայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի այցն Երեւան: Հայաստանի մայրաքաղաքում նա կհանդիպի ոչ միայն Հայ Առաքելական եկեղեցու ղեկավարի, այլ նաեւ պետության առաջին դեմքերի հետ: «Դա կլինի պատրիարք Կիրիլի առաջին այցը Հայոց եկեղեցի»,-ընդգծել է հայր Ֆիլիպը, հաղորդում է mospat.ru-ն:

Католикос Всех армян Гарегин II намерен посетить Москву 21-22 января. Об этом сообщил глава Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата (ОВЦС) архиепископ Волоколамский Илларион.
В свою очередь замглавы ОВЦС иеромонах Филипп (Рябых) проинформировал, что на март планируется визит Патриарха Московского и всея Руси Кирилла в Ереван. В столице Армении он проведет встречи не только с главой Армянской Апостольской Церкви (ААЦ), но и с первыми лицами государства. «Это будет первый визит Патриарха Кирилла в Армянскую Церковь», – подчеркнул отец Филипп, передает mospat.ru.