Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունները հակասում են Հայաստանի սահմանադրությանն, անկախ ՀՀ ՍԴ որոշումից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել Մոդուս վիվենդիկենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը: «Ես մնում եմ այն նույն կարծիքի, որ Արձանագրությունների նախաստորագրման ու ստորագրման ժամանակ խախտվել են ՀՀ գործող օրենքն ու կարգը»,-ասել է փորձագետը: Ըստ նրա, անկախ ՀՀ ՍԴ որոշումից, հարկավոր է շարունակել պայքարը` հավելելով, որ ՀՀ ՍԴ-ի որոշումն ավելի շուտ քաղաքական էր, քան իրավաբանական:
«Իր իրավական դիրքորոշման մեջ Սահմանադրական դատարանը ամրագրում է, որ արձանագրություններով ստանձնվող պարտավորությունները միայն «փոխադարձ» են եւ «ունեն բացառապես երկկողմանի միջպետական բնույթ»: Հստակորեն ամրագրված է, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները տարանջատված են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններից կամ Թուրքիա-հայկական սփյուռք հարաբերություններից: Կամ, ինձ համար ամենակարեւորը, «միջազգային պայմանագրերը Հայաստանի Հանրապետության համար իրավաբանական ուժ կարող են ունեանալ միայն նկատի ունենալով միջազգային իրավունքի տեսանկյունից դրանց վավերականությունը»: Այսինքն, Սահմանադրական դատարանն ամրագրում է, որ, օրինակ, եթե Ալեքսանդրապոլի, Մոսկվայի կամ Կարսի պայմանագրերը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից անվավեր են (void), իսկ այդ հարցում կասկած լինել չի կարող, ապա նրանք չեն կարող «Հայաստանի Հանրապետության համար իրավաբանական ուժ ունենալ», հետեւաբար դրանցում նկարագրված սահմանագծերը չեն կարող օրինական հիմք հանդիսանալ «գոյություն ունեցող սահմանի համար»:
«Այս ամենով հանդերձ, ես չեմգտնում, որ հայ-թուրքական արձանագրություններըվավերացնելը բխում է ՀայաստանիՀանրապետության եւհայժողովրդի շահերից: Լավագույն ելքն այդ արձանագրություններն ընդհանրապես մերժելն է»,-ասել է Արա Պապյանը:

Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений противоречат Конституции Армении, несмотря на решение КС РА. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил руководитель центра Modus Vivendi Ара Папян. «Я остаюсь при своем мнении, что в процессе парафирования и подписания Протоколов были нарушены действующие законы и порядок РА»,- подчеркнул эксперт. По его словам, несмотря на решение КС РА необходимо продолжить борьбу, добавив, что решение КС РА скорее политическое, чем юридическое.
“Решение КС закрепляет, что обязательства, которые стороны должны взять на себя согласно Протоколам, имеют исключительно двухсторонний межгосударственный характер. Четко закрепляется, что армяно-турецкие отношения не связаны с армяно-азербайджанскими отношениями и отношениями Турция- Диаспора. Важно, что КС также подчеркивает, что международные соглашения могут иметь юридическую силу только с учетом их действительности с точки зрения международного права”,- отметил Ара Папян. По его словам, таким образом, получается, что если Александропольский, Московский и Карский договоры с точки зрения международного права являются недействительными, что, по словам Папяна, так и есть, то эти договоры не имеют для Армении юридической силы.
“Исходя из этого, я не считаю, что ратификация армяно-турецких Протоколов исходит из интересов Армении и армянского народа. Самый правильный выход из этой ситуации – отказаться от этих Протоколов”,- сказал Ара Папян.