«1988-ի փետրվարին Սումգաիթում ադրբեջանցիների սանձազերծած վայրագ իրադարձություններից ու հայերի ջարդերից հետո, մենք չէինք կարծում, որ նման բան կարող է կրկնվել 1,5-միլիոնանոց Բաքվում, որտեղ 200 000 հայ էր բնակվում»,-ասել է ջադերից փրկված Էլեոնորա Ավանեսովան Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, մինչ Բաքվի ջարդերը, Ադրբեջանում միշտ, յուրաքանչյուր մակարդակում ոտնահարվում էին հայերի իրավունքները: «Օրինակ, գիտական ինստիտուտում , որտեղ ես աշխատում էի, իմ հոդվածներս տպագրվում էին մեկ այլ գիտնականի անվան տակ, իսկ իմ անունը, լավագույն դեպքում, գրվում էր որպես հեղինակի օգնական»,-ասել է նա:
Ավանեսովան նշել է նաեւ, որ Բաքվում հայերի ջարդերի ադրբեջանական ավազակախմբերը գործում էին չափազանց կազմակերպված, նրանք ունեին հայերի բնակարանների հասցեների ցուցակը: «Դա ապացուցում է, որ ամեն ինչ նախապես եւ լավ կազմակերպված էր»,-ասել է Ավանեսովան:
Իր հերթին Բաքվի ողբերգական իրադարձությունների մեկ այլ ականատես Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ ադրբեջանցիների հարձակումները հայերի վրա հիմնականում սկսվեցին այն բանից հետո, երբ 1988թ. Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն Խորհուրդը որոշում կայացրեց Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից դուրս գալու մասին: «Հայերի ջարդերը Բաքվում գագաթնակետին հասան 1990թ. հունվարի 13-ին եւ տեւեցին մոտ մեկ շաբաթ»,-ասել է նա:
Խաչատրյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի պաշտոնական տվյալներով այն ժամանակ Բաքվում 56 հայ զոհվեց, իսկ որոշ հայ փորձագետների տվյալներով 1990 հունվարին Բաքվում 270 հայ սպանվեց: Նա հավելեց նաեւ, որ ըստ այլ տվյալների, զոհերի քանակը հասնում է 1000-ի:
Ըստ նրա, այն, ինչ կատարվեց Ադրբեջանում 1980-ականների վերջում հայերի հանդեպ, կարելի է Ցեղասպանություն համարել: «Դա հայերի զանգվածային ոչնչացում էր, ազգային զտում Ադրբեջանի ողջ տարածքում, ինչը համապատասխանում է ցեղասպանություն սահմանմանը»,-ասել է նա:

“После зверских событий и резни армян азербайджанцами в феврале 1988 года в Сумгаите мы не думали, что подобное может повториться в полуторамиллионном городе Баку, где проживало 200 000 армян”, – сказала спасшаяся от бакинских погромов Элеонора Аванесова на пресс-конференции в Ереване.
По ее словам, до погромов в Баку в Азербайджане всегда, на каждом уровне ущемлялись права армян. “Например, в научном институте, где я работала, мои статьи печатались под именем другого ученого, а мое имя указывалось, в лучшем случае, как помощника автора”, – отметила она.
Аванесова также сказала, что во время погромов армян в Баку азербайджанские бандитские группы, действовали очень организованно, у них в руках были списки с адресами квартир армян. “Это является доказательством того, что все было хорошо организовано и спланировано заранее”, – подчеркнула Элеонора Аванесова.
В свою очередь другой очевидец трагических событий в Баку Роберт Хачатрян заметил, что нападения азербайджанцев на армян в основном начались после того, как Верховный Совет Нагорного Карабаха в 1988 году принял решение о выходе из состава Азербайджанской ССР. “Погромы армян в Баку достигли своего апогея 13-го января 1990 года, и продолжались целую неделю”, – сказал он.
Хачатрян подчеркнул, что по официальным данным Азербайджана тогда только в Баку погибло 56 армян, а по данным некоторых армянских экспертов 1990 году в Баку были зверски убиты 270 армян. Он также добавил, что по другим данным число жертв доходит до 1000 человек.
По его словам, то, что произошло в Азербайджане к концу 1980гг. в отношении к армянам, можно назвать Геноцидом. “Это было массовое истребление армян, этническая чистка на всей территории Азербайджана, что подпадает под определение геноцида”, – заметил он.