Բաքվում հայկական ջարդերը Արեւելյան Անդրկովկասում Հայերի ցեղասպանության շարունակությունն էին, որ սկսվել էին դեռեւս 20-րդ դարի սկզբին: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵՊՀ պրոֆեսոր, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը: «1980-ականների վերջերին Ադրբեջանի ողջ տարածքում բազում փորձերից հետո իրականացվեց Հայերի ցեղասպանություն: Ոչնչացվեց պետականություն ձեւավորող մի ժողովուրդ, որը մահմեդականների հետ միասին ակտիվորեն մասնակցել էր Խորհրդային Ադրբեջանի կազմավորմանը», – հայտարարել է քաղաքագետը: Նրա խոսքերի համաձայն, Ադրբեջանում իրականացված հայերի ջարդերը մինչ օրս բացահայտված չեն, բայց վաղ թե ուշ պարզ կդառնա, թե ինչու «գորբաչովյան Մոսկվան» այդ օրերին ոչինչ չձեռնարկեց ողբերգությունը կանխելու համար:
«Այսօր անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանն ու ողջ աշխարհը գնահատական տա այդ իրադարձություններին: Անհրաժեշտ է ճիշտ ներկայացնել այդ հիմնախնդիրը տեղեկատվական դաշտում», – ընդգծել է քաղաքագետը:
Ինչպես նշել է Մանասյանը, գոյություն ունեն հսկայական վավերագրական փաստեր, որոնք վկայում են այդ ջարդերի մասին, հայերի սպանությունների մասին հրապարակվել են բազում քրեական գործեր, սակայն սպանվածների իրական թիվը դեռեւս հնարավոր չի եղել պարզել:

13 Январь 2010 - 11:09 AMT
Армянские погромы в Баку являются продолжением Геноцида армян в Восточном Закавказье, начавшиеся еще в начале XX века. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог, профессор ЕГУ Александр Манасян. “После многочисленных попыток в конце 1980-ух гг. по всей территории Азербайджана был осуществлен Геноцид армян. Был уничтожен государствообразующий народ, который вместе с мусульманами принимал активное участие в становлении Советского Азербайджана”,- заявил политолог.
По его словам, армянские погромы в Азербайджане до сих пор не раскрыты, но рано или поздно станет ясно, почему “горбачевская Москва” в те дни не предприняла мер для предотвращения трагедии.
“Сегодня необходимо, чтобы Армения и весь мир дали адекватную оценку этим событиям. Необходимо правильно представить эту проблему в информационном поле”,- подчеркнул политолог.
Как отметил Манасян, существует огромный документальный материал, свидетельствующий об армянских погромах, опубликованы многочисленные уголовные дела об убийствах армян, но установить реальное число погибших невозможно.