13 Հունվար 2010 - 16:01 AMT
1980-ական թվականների վերջին Հայաստանը լքած ադրբեջանցիներին չի կարելի որպես փախստականներ դիտարկել: Նրանք չեն համապատասխանում միջազգային իրավունքով փախստականի կարգավիճակի համար սահմանված չափանիշներին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց քաղաքագետ, ԵՊՀ պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մանասյանը:
«Ադրբեջանից աքսորված եւ բռնության ու ջարդերի ենթարկված հայերի եւ Հայաստանից խաղաղ հեռացած եւ Հայաստանում իրենց ունեցած բնակատեղին Ադրբեջանում բնակատեղիի հետ փոխանակած ադրբեջանցիների միջեւ չի կարելի հավասարության նշան դնել: Դա անընդունելի է»,- ասաց քաղաքագետը:
Ինչպես նշեց Ալեքսանդր Մանասյանը, ավելի քան 200 հազար հայեր մինչ օրս ոչ բարոյական, ոչ էլ նյութական հատուցում են ստացել Ադրբեջանում ունեցվածքի կորստի համար: «Հարկավոր է Ադրբեջանի հայերին հատուցումների մասին իրավական փաստաթղթերի փաթեթ մշակել եւ ՀՀ ղեկավարությունը պետք է ամեն կերպ օժանդակի այդ գործընթացը»,- ընդգծեց քաղաքագետը:

13 Январь 2010 - 16:01 AMT
Азербайджанцев, покинувших Армению в конце 1980-х гг., нельзя рассматривать как беженцев. Они не соответствуют критериям статуса беженца, установленного международным правом. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог, профессор ЕГУ Александр Манасян.
«Между армянами, депортированными из Азербайджана и подвергшимся насилию и погромам, и азербайджанцами, мирно покинувшим Армению и обменявшим свое жилье в Армении на жилье в Азербайджане, нельзя ставит знак равенства. Это неприемлемо»,- сказал политолог.
Как отметил Александр Манасян, свыше 200 тысяч армян до сих пор не получили ни моральной, ни материальной компенсации за потерю имущества в Азербайджане. «Необходимо разработать пакет правовых документов о компенсациях армянам Азербайджана и армянское руководство должно всячески поддерживать этот процесс»,- подчеркнул политолог.