«Գրեթե բոլոր հայ փախստականներն Ադրբեջանից, որոնք բնակվում են Հայաստանում, մեկ հիմնական խնդիր ունեն` սեփական կացարանի հարցը»,-նշել է Ադրբեջանում հայերի ջարդերի ականատես, բաքվեցի փախստական Էլեոնորա Ավետիսովան Երեւանում տեղի ունեցած համատեղ մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, բազում փախստականներ մինչ օրս բնակվում են հանրակացարաններում կամ գործարանների տարածքում եւ չեն կարող սեփականաշնորհել տարածքը:
Իր հերթին Բաքվի ողբերգական իրադարձությունների ականատես Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ իրենք բազմիցս են դիմել պետական ատյաններին հարցը միջազգային ատյաններում բարձրացնելու համար` Ադրբեջանում կորցրած գույքի դիմաց փոխհատուցում ստանալու նպատակով: «Փոխարենը պետական այրերը խորհուրդ են տալիս մեզ ընդունել ՀՀ քաղաքացիություն: Դա սխալ է, քանի որ մեր խնդիրներն այդպիսով չեն լուծվում»,-ասել է Խաչատրյանը:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանը չի ցանկանում արծարծել իր փախստականների հարցը միջազգային ատյաններում, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանն արհեստականորեն ոչնչից ստեղծեց այսպես կոչված «Խոջալուի խնդիրը»:
Պատասկանեխով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե պատրաստ են արդյոք հայ փախստականներն որպես փոխահատուցում հողատարածքներ ստանալ ԼՂՀ մերձակա ազատագրված տարածքներում` Խաչատրյանը նշել է, որ շատերը կհամաձայնվեն եւ հաճույքով տեր կկանգնեն այդ հողերին:

13 Январь 2010 - 17:20 AMT
“Почти все армянские беженцы из Азербайджана, которые проживают в Армении, имеют одну основную проблему – отсутствие собственного жилья”, – отметила беженка из Баку, очевидец армянских погромов в столице Азербайджана Элеонора Аванесова на совместной пресс-конференции в Ереване. По ее словам, многие беженцы до сих пор живут в общежитиях или на территории заводов и не могут приватизировать занимаемую площадь.
В свою очередь другой очевидец трагических событий в Баку Роберт Хачатурян подчеркнул, что они неоднократно обращались к государственным структурам Армении с целью вынесения их вопроса в международные инстанции, чтобы добиться компенсации за утерянное имущество в Азербайджане. “А вместо этого государственные органы Армении советуют нам получить гражданство РА. Это неправильно, поскольку таким образом наши проблемы не решаются”, – заметил Хачатурян.
Он также заявил, что у него складывается впечатление, что Армения не желает поднимать вопрос своих беженцев на международном уровне, в то время как Азербайджан искусственно из ничего создал так называемую “Ходжалинскую проблему”.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, готовы ли армянские беженцы в качестве компенсации за утерянное имущество получить земельные участки на освобожденных территориях вокруг НКР, Хачатурян отметил, что многие бы согласились на это и с удовольствием стали бы хозяевами этих земель.