ՀՀ ԱԺ կողմից Արձանագրությունները թուրքական խորհրդարանից առաջ շուտափույթ վավերացնելը Հայաստանի շահերից է բխում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Գլոբալիզացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը:
Գրիգորյանի խոսքով, հայկական խորհրդարանի կողմից Արձանագրությունների վավերացման ձգձգումը ներկա պահին աշխատում է ի վնաս Հայաստանի շահերի: «Քանի որ այն ուժերը, որոնք չեն ցանկանում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը եւ դրանք կապում են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ, լրացուցիչ ժամանակ են ստանում իրենց ծրագրերի իրականացման համար»,- նկատեց փորձագետը:
Նա ավելացրեց նաեւ, որ վերոհիշյալ խնդրի լուծման լավագույն մեթոդն այդ փաստաթղթերի շուտափույթ վավերացումն է ՀՀ օրենսդրական մարմնի կողմից: «Դրանով իսկ Հայաստանն իր կողմից կկատարի Արձանագրությունների ստորագրմամբ ստանձնած պարտավորությունները եւ այլ ուժերին թույլ չի տա այդ փաստաթղթերի վավերացումը կապել ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ»,- նշեց Գրիգորյանը:
Ողջունելով Արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ Սահմանադրական Դատարանի եզրակացությունը` փորձագետը նշեց, որ այսուհետ արդեն իրավական մակարդակով նշված են այն շրջանակները, որոնցից չեն կարող դուրս գալ Հայաստանի պաշտոնական անձինք Թուրքիայի հետ հարաբերություններում:
Նա նշեց նաեւ, որ Թուրքիան իր հերթին նույնպես շահագրգռված է սահմանի բացման հարցում, սակայն Արձանագրությունների վավերացման ձգձգմամբ ցանկանում է գործընթացից ավելին ստանալ:

Early ratification of the Armenian-Turkish Protocols by the RA National Assembly before the Turkish parliament would ratify them is in national interest of Armenia, Stepan Grigoryan , head of Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation told a press conference in Yerevan.
According to him, any delay in ratification process is to the detriment of Armenia. “The forces opposed to Armenian-Turkish raproachment and linking them to the Nagorno-Karabakh problem, gain time to implement their plans,” the expert said.
Fast ratification of the Protocols by the Armenian parliament would not leave chance to them to link the ratification process to the Karabakh problem, Grigoryan said.
Verdict of RA Constitutional Court on the Protocols outlined the legal boundaries, which the Armenian authorities will not be able to cross in relations with Turkey, the political analyst said.
According to the expert, Turkey is also interested in opening the border, but delaying the ratification process get the most from the process.