«Հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումից եւ սահմանի բացումից հետո Հայաստանի դերը տարածաշրջանում զգալիորեն կաճի, ինչի դեմ էլ հասկանալի պատճառով հանդես է գալիս Ադրբեջանը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Գլոբալիզացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը:
Գրիգորյանի խոսքով, Արձանագրությունների վավերացման գործում խիստ շահագրգռված է Թուրքիան, քանի որ 2008թ. օգոստոսյան պատերազմից հետո տարածաշրջանում իրադրությունը կտրուկ փոխվեց, դրանով իսկ փոխվեց Թուրքիայի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասի երկրների հանդեպ:
Փորձագետը նկատեց, որ սահմանի բացումից հետո Հայաստանը առաջատար կդառնա տարածաշրջանի երկրների մեջ, եւ տարածաշրջանի ողջ եվրոինտեգրացիան կանցնի ՀՀ միջոցով: «Այն, ինչը մինչ այդ արվում էր Վրաստանի միջոցով»,- նկատեց նա:
Խոսելով Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների վավերացման ժամկետների մասին` Գրիգորյանը համոզմունք հայտնեց, որ դա տեղի կունենա նախքան ընթացիկ տարվա ապրիլի 24-ը: «Մինչեւ այդ փաստաթղթերի վավերացումն ու Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը Հայաստանը չպետք է թույլ տա, որպեսզի որեւէ ուժ կարողանա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կապել ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ»,- ընդգծեց Ստեփան Գրիգորյանը:

14 January 2010 - 12:30 AMT
After ratification of Protocols and opening of borders, Armenia will acquire an increasingly important role in the region, according to Stepan Grigoryan, Head of Analytical Center for Globalization and Regional Cooperation.
“Turkey is very much interested in the ratification of protocols since following the August 2008 war the situation in the region changed, making Turkey review its policy towards South Caucasian countries,” he told Thursday a news conference in Yerevan.
At that, he noted that Armenia will assume a leading role, becoming a transit route in South Caucasian countries’ Euro-integration process.
The protocols, according to Armenian expert, will be very probably ratified before April 24. “Before the ratification of the documents and opening of Armenian-Turkish border, Armenia must prevent third forces from linking Armenian-Turkish process with Nagorno Karabakh issue,” he stressed.