«Հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումից եւ սահմանի բացումից հետո Հայաստանի դերը տարածաշրջանում զգալիորեն կաճի, ինչի դեմ էլ հասկանալի պատճառով հանդես է գալիս Ադրբեջանը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Գլոբալիզացման եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը:
Գրիգորյանի խոսքով, Արձանագրությունների վավերացման գործում խիստ շահագրգռված է Թուրքիան, քանի որ 2008թ. օգոստոսյան պատերազմից հետո տարածաշրջանում իրադրությունը կտրուկ փոխվեց, դրանով իսկ փոխվեց Թուրքիայի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասի երկրների հանդեպ:
Փորձագետը նկատեց, որ սահմանի բացումից հետո Հայաստանը առաջատար կդառնա տարածաշրջանի երկրների մեջ, եւ տարածաշրջանի ողջ եվրոինտեգրացիան կանցնի ՀՀ միջոցով: «Այն, ինչը մինչ այդ արվում էր Վրաստանի միջոցով»,- նկատեց նա:
Խոսելով Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների վավերացման ժամկետների մասին` Գրիգորյանը համոզմունք հայտնեց, որ դա տեղի կունենա նախքան ընթացիկ տարվա ապրիլի 24-ը: «Մինչեւ այդ փաստաթղթերի վավերացումն ու Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը Հայաստանը չպետք է թույլ տա, որպեսզի որեւէ ուժ կարողանա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կապել ղարաբաղյան հիմնախնդրի հետ»,- ընդգծեց Ստեփան Գրիգորյանը:

“После ратификации армяно-турецких Протоколов и открытия границы роль Армении в регионе существенно увеличится, против чего по понятным причинам выступает Азербайджан”, – на пресс-конференции в Ереване отметил руководитель Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян.
По словам Григоряна в ратификации Протоколов очень заинтересована Турция, так как после августовской войны 2008 года ситуация в регионе резко изменилась, тем самым изменилась политика Турции в отношении стран Южного Кавказа.
Эксперт заметил, что после открытия границы Армения начнет лидировать среди региональных стран, и вся евроинтеграция региона будет проходить через РА. “То, что до этого делалась посредством Грузии”, – заметил он.
Говоря о сроках ратификации Протоколов Турцией, Григорян выразил убеждение, что это произойдет до 24-го апреля текучего года. “До ратификации этих документов и открытия границы Турцией Армения не должна допускать, чтобы какая-либо сила смогла связать нормализацию армяно-турецких отношений с нагорно-карабахской проблемой”, – подчеркнул Степан Григорян.