14 Հունվար 2010 - 14:51 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկնոջ` Ռիտա Սարգսյանի հետ միասին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հրավերով աշխատանքային այցով կմեկնի Մոսկվա: Ինչպես հայտնեց ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը, ՌԴ մայրաքաղաքում Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահները կշարունակեն բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, կքննարկեն երկու ռազմավարական դաշնակից երկրների միջեւ փոխգործակցության տարբեր ոլորտներին ու տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Մեկնաբանելով Սերժ Սարգսյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի առաջիկա հանդիպման մասին հաղորդագրությունները` Սամվել Ֆարմանյանն ընդգծեց, որ մոսկովյան այցի շրջանակներում հնարավոր է, որ քննարկվի նաեւ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման անցկացման հարցը:
«Ռուսաստանը` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկը, միջնորդական լուրջ ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ուղղությամբ եւ Հայաստանը բարձր է գնահատում այդ ջանքերը: Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի միջնորդական ջանքերով նման ձեւաչափով` Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ նախկինում երկու հանդիպում տեղի ունեցել է»,- ասաց Սամվել Ֆարմանյանը:
Նախագահի մամլո քարտուղարի խոսքով, քանի դեռ հակամարտությունն իր խաղաղ հանգուցալուծումը չի ստացել, բնական է, որ կարող են են տեղի ունենալ ինչպես Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առանձին, այնպես էլ այլ ձեւաչափով նոր հանդիպումներ եւ դրանում արտասովոր ոչինչ չկա:
Սամվել Ֆարմանյանը հերքեց հաղորդագրություններն այն մասին, որ պաշտոնական Երեւանին ներկայացվել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նորացված Մադրիդյան սկզբունքները:
«Մադրիդյան սկզբունքները» ընդունվել են 2007թ. նոյեմբերին ԵԱՀԿ գագաթաժողովում եւ պարունակում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկները: Մադրիդյան սկզբունքների մանրամասները հրապարակված չեն:

14 Январь 2010 - 14:51 AMT
Президент Армении Серж Саргсян вместе с супругой Ритой Саргсян 18 января по приглашению президента России Дмитрия Медведева с рабочим визитом посетит Москву. Как заявил пресс-секретарь президента Армении Самвел Фарманян, в российской столице президенты Армении и России продолжат политический диалог на высшем уровне, обсудят вопросы стратегически-партнерского сотрудничества между двумя странами в разных областях, а также региональные проблемы.
Комментируя сообщения о предстоящей встречи Сержа Саргсяна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, Самвел Фарманян подчеркнул, что в рамках московского визита возможно обсуждение вопроса о проведении трехсторонней встречи между президентом Армении, России и Азербайджана.
«Россия, как сопредседатель Минской Группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, прилагает серьезные усилия для разрешения карабахского конфликта, и Армения высоко ценит эти усилия. В прошлом, посредническими усилиями состоялись две встречи в этом трехстороннем формате»,- сказал Самвел Фарманян.
По словам пресс-секретаря президента, до тех пор, пока в карабахском конфликте стороны не достигли мирного решения, естественно, что могут произойти как отдельные встречи между президентами Армении и Азербайджана, так и встречи в других форматах и в этом нет ничего необычного.
Самвел Фарманян опроверг сообщения о том, что официальному Еревану представлены обновленные Мадридские принципы по урегулированию карабахского конфликта.