14 Հունվար 2010 - 14:51 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկնոջ` Ռիտա Սարգսյանի հետ միասին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հրավերով աշխատանքային այցով կմեկնի Մոսկվա: Ինչպես հայտնեց ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը, ՌԴ մայրաքաղաքում Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահները կշարունակեն բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, կքննարկեն երկու ռազմավարական դաշնակից երկրների միջեւ փոխգործակցության տարբեր ոլորտներին ու տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Մեկնաբանելով Սերժ Սարգսյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի առաջիկա հանդիպման մասին հաղորդագրությունները` Սամվել Ֆարմանյանն ընդգծեց, որ մոսկովյան այցի շրջանակներում հնարավոր է, որ քննարկվի նաեւ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման անցկացման հարցը:
«Ռուսաստանը` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկը, միջնորդական լուրջ ջանքեր է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ուղղությամբ եւ Հայաստանը բարձր է գնահատում այդ ջանքերը: Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի միջնորդական ջանքերով նման ձեւաչափով` Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ նախկինում երկու հանդիպում տեղի ունեցել է»,- ասաց Սամվել Ֆարմանյանը:
Նախագահի մամլո քարտուղարի խոսքով, քանի դեռ հակամարտությունն իր խաղաղ հանգուցալուծումը չի ստացել, բնական է, որ կարող են են տեղի ունենալ ինչպես Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առանձին, այնպես էլ այլ ձեւաչափով նոր հանդիպումներ եւ դրանում արտասովոր ոչինչ չկա:
Սամվել Ֆարմանյանը հերքեց հաղորդագրություններն այն մասին, որ պաշտոնական Երեւանին ներկայացվել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նորացված Մադրիդյան սկզբունքները:
«Մադրիդյան սկզբունքները» ընդունվել են 2007թ. նոյեմբերին ԵԱՀԿ գագաթաժողովում եւ պարունակում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկները: Մադրիդյան սկզբունքների մանրամասները հրապարակված չեն:

Armenian President Serzh Sargsyan and First Lady Rita Sargsyan will visit Moscow at the invitation of Russian President Vladimir Medvedev.
In Moscow, presidential dialogue will focus on strategic partnership issues between the states and regional problems, RA President’s spokesman Samvel Farmanyan stated.
Commenting on the forthcoming meeting between Armenian and Azeri Presidents, Samvel Farmanyan stated that Armenia-Russia-Azerbaijan trilateral presidential meeting will probably take place during the visit.
“Russia in its capacity of OSCE Minsk Group Co-Chair for Karabakh conflict settlement is taking serious efforts towards resolution of the issue. Two trilateral meetings have already taken place through the mediation of Russia,” presidential spokesman said.
According to Samvel Farmanyan, both bilateral and trilateral meetings are possible until final settlement of Karabakh conflict.
Sergey Farmanyn denied reports of revised Madrid principleshaving been presented to official Yerevan.
Madrid principles were adopted at November 2007’s OSCE summit in Madrid. The documents contain OSCE MG suggestions for Karabakh conflict settlement. Details of the documents remain classified.