15 Հունվար 2010 - 07:42 AMT
«Մոսկվայի պատրիարքը հնարավոր չի համար գնահատական տալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակին եւ հանդես է գալիս ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման օգտին: Ռուս ուղղափառ եկեղեցին (ՈՈՒԵ) միշտ ցավով է ընկալել ղարաբաղյան հակամարտությունը եւ ջանքեր է գործադրել Ադրբեջանի մահմեդականների ու Հայաստանի քրիստոնյաների հետ համատեղ քաղաքական գործիչներին խաղաղ կարգավորման ուղիներ առաջարակելու համար»,-հայտարարել է Մոսկվայի պատրիարքարանի Արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի նախագահ, աբեղա Ֆիլիպը (Ռյաբիխ): Ըստ նրա, հակամարտության վերջնական լուծումը գտնվում է քաղաքական առաջնորդների իրավասության մեջ, նրանց ուղղակի խնդիրն է գտնել Անդրկովկասի ժողովրդների կյանքի զարգացման խաղաղ լուծումը:
«Ռուս ուղղափառ եկեղեցին երեբք չի փորձել ստանձնել այդ խնդիրների լուծումն ու միջամտել այդ քաղաքական հակամարտությանը: Սակայն մենք միշտ հասկացել ենք, որ այդ հակամարտության հիմնական զոհերը հասարակ մարդիկ են` ռուսներ, ադրբեջանցիներ, հայեր, իսկ ողբերգության հիմնական դաշտը Լեռնային Ղարաբաղն է»,-ասել է աբեղան: Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացումից հետո, Մոսկվան սկսեց հարցումներ ստանալ տեղի ռուսալեզու բնակչությունից` նրանց եկեղեցական կյանքը կարգավորելու խնդրանքով:
Նա նաեւ ասել է, որ այսօր Ռուս ուղղափառ եկեղեցու հովանավորությանը ձգտող համայնքւ շուրջ 600 հոգի է կազմում: Ըստ նրա, անկախ միջազգային մակարդակով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի անորոշությունից, ՌՈՒԵ-ին արձագանքեց ուղղափառների կարիքներին եւ 2009թ. ամռանը Ստեփանակերտում գրանցվեց Մոսկովյան պատրիարքության թեմը, ինչպես նաեւ հողատարածք տրամադրվեց եկեղեցու կառուցման համար: Ընդ որում, եկեղեցականը նշեց, որ այդ թեմի գրանցումը ձգձգվում էր, սակայն իրականացվեց Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի միջնորդությամբ:
«Հենց դա ես ի նկատի ունեի, ասելով, որ Հայաստանում կա Ռուսաց եկեղեցու երեք թեմ, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի թեմը: Մենք մեր թեմերում առաջին հերթին հաշվի ենք առնում ոչ թե պետական սահմաններն, այլ Եկեղեցիների պատասխանատվության սահմանները այս կամ այն տարածքում բնակվող քրիստոնյա բնակչության համար»,-ասել է աբեղա Ֆիլիպը: Նա ընդգծել է, որ թեմի բացումը Լեռնային Ղարաբաղում «Ռուսաց եկեղեցին մշտապես դիտարկել է ոչ թե որպես որեւէ մեկի կողմը բռնելու միջոց, այլ, հակառակը, որպես խաղաղությանը նպաստող գործոն»: «Մենք հուսով ենք, որ այս թեմի կյանքը կնպաստի նրան, որ հայերը, ադրբեջանցիներն ու ռուսալեզու մարդիկ կարողանան խաղաղ ապրել այս տարածաշրջանում»,-ասել է աբեղա Ֆիլիպը:
Ըստ նրա, Ռուսաց եկեղեցում հավատում են, որ նրա ներկայությունը Հայաստանում, Ադրբեջանում, Լեռնային Ղարաբաղում կնպաստի խաղաղ կարգավորմանն այդ տարածաշրջանում: «Միայն այդպես ենք մենք դիտարկում Ռուսաց լեզվի ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասել է աբեղա Ֆիլիպը, հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ռելիգիան»-ն:
Ռուս ուղղափառ եկեղեցին (Մոսկվայի պատրիարքություն) վարչականորեն անկախ տեղական ուղղափառ եկեղեցի է, որը հինգերորդն է ավտոկեֆալ տեղական եկեղեցիների ցանկում:
ՌՈՒԵ-ն դիտարկում է իրեն որպես կանոնապես լեգիտիմ միակ ուղղափառ վարչականորեն անկախ եկեղեցին Խորհրդային Միության տարածքում, ներառյալ Վրաստանը, եւ միայն իրեն է համարում Տեղական Ռուս ուղղափառ եկեղեցու, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու եւ Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքարանի մաս կազմող Կիեւի միտրոպոլիայի օրինական հետնորդը: Նրա խոշորագույն կրոնական միավորումները գտնվում են ՌԴ-ում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, Մոլդովայում: ՌԴ-ից բացի, այլ պետությունների տարածքներում գտնվող կանոնական բաժանմունքները կարող են գրանցել որպես ինքնուրույն իրավաբանական անձիք այլ անվանումների տակ, ըստ յուրաքանչյուր երկրում գործող օրենսդրության:
1920-ական թվականներից Եկեղեցին գտնվում է ձգձգված իրավաբանական-կանոնիկ հակամարտության մեջ Կոնստանդինոպոլսի եկեղեցու հետ «պատվի առաջնության» շուրջ: 1990-ականներից բացառիկ իրավասության նրա նկրտումները վիճարկվում են այլ տեղական Եկեղեցիների կողմից Էստոնիայում եւ Մոլդովայում:
ՌՈՒԵ-ի առաջնորդն է Համայն Ռուսիո եւ Մոսկվայի պատրիարքը, որին ընտրում է Տեղական ժողովը, կազմված հոգեւոր եւ աշխարհիկ անձանցից: Ներկայումս ՌՈՒԵ-ի առաջնորդը պատրիարք Կիրիլն է:
Հայ Առաքելական եկեղեցին (ՀԱԵ) քրիստոնյա աշխարհի ամենահնագույն եկեղեցիներից է, որն ունի մի շարք էական տարբերություններ դավանանքի եւ արարողակարգի մեջ, որով տարբերվում է ինչպես բյուզանդական ուղղափառությունից, այնպես էլ հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցուց: 301 թ-ն Հայաստանը դարձավ առաջին երկիրը, որը պետականորեն ընդունեց քրիստոնեությունը: ՀԱԵ-ն արարողակարգը կատարում է իր ծիսակարգով:
Ներկայումս ՀԱԵ-ն կանոնիկ կառուցվածքով միասնական է , սակայն ունի երկու կաթողիկոսական աթոռ` Էջմիածնում եւ Կիլիկիայում (Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսություն), կենտրոնը` Անթիլիասում, Լիբանան: Կիլիկիո կաթողիկոսությունը վարչական անկախության ունի, սակայն առաջնությունը պատկանում է Էջմիածնի Սուրբ աթոռին, որը կրում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եւ ծայրագույն Պատրիարքի տիտղոսը: Այժմ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն է Գարեգին Երկրորդն է:
Էջմիածնի տնօրինության տակ են գտնվում Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր թեմերը, եւ արտասահմանյան թեմերի մեծամասնությունը, մասնավորապես Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ նախկին ԽՍՀՄ-ի այլ երկրներում: Կիլիկիո կաթողիկոսը ղեկավարում է Լիբանանի, Սիրիայի եւ Կիպրոսի թեմերը:
Գոյություն ունի նաեւ ՀԱԵ-ի երկու ինքնավար պատրիարքություն` Երուսաղեմի եւ Կոնստանդինոպոլսի, որոնք ենթակա են Էջմիածնի կաթողիկոսին: Երուսաղեմի եւ Կոնստանդինոպոլսի պատրիարքներն ունեն արքեպիսկոպոսի հոգեւոր աստիճան: Երուսաղեմի պատրիարքության տակ են գտնվում Իսրայելի եւ Հորդանանի եկեղեցիները, իսկ Կոնստանդինոպոլսի` Թուրքիայի եւ Կրետե կղզու (Հունաստան) հայկական եկեղեցիները:
1923թ., հաշվի չառնելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կարծիքը, ՌԿԿ(բ) Կովկասի բյուրոյի որոշմամբ Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում ստեղծվեց Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը:

«Московский патриархат не считает возможным давать оценку статусу Нагорного Карабаха и выступает за мирное решение карабахского конфликта. В Русской Православной церкви (РПЦ) всегда с болью воспринимали карабахский конфликт и предпринимали усилия для того, чтобы совместно с мусульманами Азербайджана и христианами Армении найти и предложить политикам пути его мирного урегулирования”, – заявил заместитель председателя Отдела внешних церковных связей Московского патриархата (ОВЦС МП) иеромонах Филипп (Рябых). По его словам, окончательное разрешение конфликта находится в компетенции политических лидеров, их прямая задача – найти мирное решение развития жизни народов Закавказья.
“Русская церковь никогда не пыталась переложить на себя эти задачи и вмешиваться в этот политический конфликт. Но мы всегда понимали, что главными жертвами этого конфликта являются простые люди – русские, азербайджанцы, армяне, а главным полем этой трагедии – Нагорный Карабах”, – подчеркнул священник. Он отметил, что после стабилизации ситуации в Нагорно-Карабахской республике в Москву стали приходить запросы от местного русскоязычного населения с просьбой наладить их церковную жизнь.
Он также сообщил, что сегодня община Нагорного Карабаха, которая стремится к духовному окормлению Русской православной церковью, насчитывает около 600 человек. По его словам, несмотря на нерешенность статуса Нагорного Карабаха на международном уровне, РПЦ пошла на то, чтобы откликнуться на нужды православных, и летом 2009 года в Степанакерте был зарегистрирован приход Московского патриархата, а также выделен участок земли под строительство храма. При этом священник указал на то, что регистрация данного прихода затягивалась, и была осуществлена только после содействия Арцахской епархии Армянской апостольской церкви (ААЦ).
“Именно это я имел в виду, говоря, что в Армении есть три прихода Русской церкви, включая приход в Нагорном Карабахе. Мы в своих церковных подходах прежде всего имеем в виду не государственные границы, а границы ответственности Церквей за христианские народы, проживающие на той или иной территории”, – отметил иеромонах Филипп. Он подчеркнул, что развитие прихода в Нагорном Карабахе “всегда рассматривалось Русской церковью не как средство встать на сторону одной из конфликтующих сторон, а как, наоборот, способ привнести еще один фактор мира на многострадальную землю Нагорного Карабаха”. “Мы надеемся, что жизнь этого прихода будет содействовать тому, что и армяне, и азербайджанцы, и русскоязычные смогут жить в мире в этом регионе, как это было в определенные периоды истории”, – сказал иеромонах Филипп.
По словам священника, в Русской церкви верят, что ее присутствие в Армении, Азербайджане, Нагорном Карабахе будет содействовать скорейшему мирному урегулированию в этом регионе. “Только так мы смотрим на задачи Русской церкви в Нагорном Карабахе”, – сказал иеромонах Филипп, передает «Интерфакс-Религия».
Русская Православная церковь, РПЦ (Московский Патриархат) – автокефальная поместная православная церковь, занимающая пятое место в диптихе автокефальных поместных Церквей.
РПЦ рассматривает себя в качестве единственной канонически легитимной православной административно независимой церкви на территории бывшего Советского Союза, исключая Грузию и считает себя единственно законным преемником Поместной Российской Православной Церкви, Православной Российской Церкви и Киевской Митрополии в составе Константинопольского Патриархата. Крупнейшее религиозное объединение в РФ, на Украине, в Белоруссии, Молдавии. Канонические подразделения, находящиеся на территории иных, нежели РФ, государств, могут быть зарегистрированы в качестве самостоятельных юридических лиц под иными названиями в соответствии с действующим в каждой стране законодательством.
С 1920-х годов находится в состоянии затяжного юрисдикционно -канонического конфликта с первой по чести Константинопольской Церковью. С 1990-х годов притязания на исключительную юрисдикцию оспариваются иными поместными Церквами в Эстонии и Молдавии.
Глава РПЦ – Патриарх Московский и Всея Руси, избирается Поместным Собором из духовных лиц и мирян. В настоящее время РПЦ возглавляет патриарх Кирилл.
Армянская Апостольская церковь (ААЦ) – одна из древнейших христианских церквей, имеющая ряд существенных особенностей в догматике и обряде, отличающих ее как от византийского православия, так и римского католицизма. В 301 году Армения стала первой страной, принявшей христианство в качестве государственной религии. В богослужении использует армянский обряд.
В настоящее время по каноническому устройству единой Армянской Апостольской церкви, существуют два Католикосата – Эчмиадзинский и Киликийский (Католикосат Великого Дома Киликийского) с центром (с 1930 года) в Антилиасе, Ливан. При административной независимости Киликийского католикоса, первенство чести принадлежит католикосу Эчмиадзинскому, который имеет статус Католикоса Всех Армян и титул Верховного Патриарха. В настоящее время Католикосом Всех армян является Гарегин II.
В ведении Эчмиадзинского католикосата состоят все епархии в пределах Армении и Нагорного Карабаха, а также большинство зарубежных епархий по всему миру, в частности в России, Украине и других странах бывшего СССР. Под управлением Киликийского католикосата находятся епархии Ливана, Сирии и Кипра.
Существуют также два автономных патриархата ААЦ – Константинопольский и Иерусалимский, канонически подчиняющиеся Эчмиадзинскому католикосу. Патриархи Иерусалима и Константинополя имеют духовную степень архиепископов. В ведении Иерусалимского патриархата состоят армянские церкви Израиля и Иордании, а в ведении патриархата Константинопольского армянские церкви Турции и острова Крит (Греция).