Միջնդարյա Ղրիմի հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին, որը բազմիցս է ավերվել եւ լքվել, կյանքի է կոչվում` այստեղ հայտնվել է առաջաին սպասավորը, վերսկսվել են ժամերգությունները, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:
«Այժմ ես մենակ եմ, որպես սպասավոր եւ որպես աբեղա: Սակայն այստեղ ծառայում է եւս չորս հոգի: Օրը երեք անգամ ժամերգություն ենք անցկացնում, երբեմն, միայն հրեշտակնկերի ներկայությամբ, սակայն ուխտավորները եւս այցելում են Սուրբ Խաչ, ճիշտ է ոչ այնքան հաճախ»,-ասել է աբեղա Հայրիկ Հովհաննիսյանը: Հա նշել է, որ թեեւ Սուրբ Խաչը հայկական եկեղեցի է, սակայն դռները բաց են բոլոր հավատացյալների, ուխտավորների համար:
2009թ. նոյեմբերի 27-ին Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության Գերագույն Ռադայի նախագահ Անատոլի Գրիցենկոն հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 1-ից Սուրբ Խաչը կվերածվի Ղրիմի ազգագրական թանգարանի մասնաճյուղի: Նման որոշման պատճառներից մեկը սպասավորների բացակայությունն էր: Օրերս Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի որոշմամբ մենաստանի, ինչպես նաեւ ՀԱԵ Ուկրիանայի թեմի առաջնորդ է նշանակվել աբեղա Հայրիկ Հովհաննիսյանը:
Ղրիմի հայկական Սուրբ Խաչ վանքը Ուկրաինայի ազգային նշանակության հուշարձաններից է, գտնվում է պետական հաշվառման վրա 1963թ. ի վեր եւ ընդգրկված է Ուկրաինայի 200 առավել արժեքավոր եւ պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցանկում: Այն գտնվում է Հին Ղրիմ քաղաքից 3 կմ հեռավորության վրա: Առաջին եկեղեցին վանական համալիրի տարածքում կառուցվել է 14-րդ դարում` 1358թ. հայերի ուժերով եւ միջոցներով, որոնք փրկվելով թուրք սելջուկների ներխուժումից, ապաստան գտան արեւելյան Տավրիկում 11-րդ դարում:
Սուրբ Խաչ անվանումը կապված է 4-րդ խաչքարի հետ, որը Տավրիկ էին բերել առաջին հայ փախստականները ծովային ճանապարհով: Այդ ժամանակներից ի վեր վանական կյանքն այստեղ բազմիցս է ընդհատվել, երբեմն` դարերով: Վերջին անգամ Սուրբ Խաչը դադարել է գործել 1925թ. խորհրդային իշխանությունների օրոք: Ժամերգություններն այստեղ վերականգնվեցին 85 տարի անց միայն:

Средневековый армянский монастырь Сурб Хач (Св. Креста) в Крыму, неоднократно разоренный и покинутый, возвращается к жизни: здесь появился первый монах, возобновились богослужения, сообщает Analitika.at.ua.
“Сейчас я один, как монах, как иеромонах. Но еще четыре человека служат здесь. Слава Богу, три раза в день проводим службу: утреннюю, дневную и вечернюю. Иногда только в присутствии ангелов, которых не видно, но они присутствуют, но паломники тоже посещают Сурб Хач, правда не часто”,- рассказал иеромонах Айрик Ованнисян. Он подчеркнул, что храм Сурб Хач принадлежит армянам, но двери открыты для всех верующих, паломников.
“В Новый год татары приехали сюда, зашли, помолились и ушли. Удивительно. Когда был в Эчмиадзине, иранцы тоже посещали церковь. И татары тоже приходят, особенно когда свадьбы у них бывают”, – привел пример иеромонах.
27 ноября 2009 года в ходе рабочей поездки в Кировский район председатель Верховной Рады Автономной Республики Крым Анатолий Гриценко сообщил, что армянский монастырь Сурб-Хач с 1 декабря того же года станет отделом Крымского этнографического музея. Одной из причин такого решения было отсутствие в монастыре монахов. На днях решением Католикоса Всех Армян настоятелем монастыря, а также крымским викарием Украинской епархии Армянской Апостольской Церкви назначен иеромонах Айрик Ованнисян.
Армянский монастырь Сурб-Хач (Св. Креста) является памятником национального значения Украины, на государственном учете состоит с 1963 года и входит в число 200 наиболее ценных и охраняемых государством памятников Украины. Расположен в лесистой долине, в 3-х км от города Старый Крым (Кировский район). Первый храм на территории монастыря построен в XIV веке (1358 г.) силами и на средства армян, бежавших от нашествия турок-сельджуков и поселившихся в восточной Таврике в XI веке.
Название монастыря Сурб Хач – связано с хачкаром (каменный крест) VI века, который был привезен в Таврику первыми беженцами из Армении морским путем. С тех пор монастырская жизнь прерывалась здесь не раз, иногда – на века. В последний раз монастырь Сурб-Хач был ликвидирован в 1925 году советской властью. Богослужения восстановились здесь через 85 лет.