15 Հունվար 2010 - 11:02 AMT
Ամերիկյան փոստային ծառայությունը նամականիշ կթողարկի ամերիկահայ նկարիչ Արշիլ Գորկու 1944թ.«Աքլորի լյարդն ու կատարը» գեղանկարի պատկերով: «Աքլորի լյարդն ու կատարը» առաջինը կլինի մարտի 11-ին ներկայացվելիք նամականիշների շարքում, որոնք թողարկվելու են աբստրակտ էքսպրեսիոնիսնտների պատվին ամերիկյան Փոստային ծառայության կողմից:
Թողարկելով նամականիշները, Փոստային ծառայությունը հարգանքի տուրք է տալիս այն 10 էքսպրեսիոնիստների նվաճումներին, որոնք հեղափոխություն կատարեցին 1940-50-ականների արվեստում եւ ԱՄՆ-ն վերածեցին միջազգային գեղարվեստի կենտրոնի:
Արշիլ Գորկին` Ոստանիկ Ադոյանը ծնվել է Վանի մերձակա Խորգոմ գյուղում 1902–1905թթ. միջեւ: Գորկին լքել է Վանը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով եւ մոր ու 3 քույրերի հետ անցել է Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող տարածք: 1919թ. Գորկու մայրը վախճանվում է սովից Երեւանում, իսկ Գորկին մեկնում է ԱՄՆ, հոր մոտ: Որոնելով իրեն, նա փոխում է անունը, դառնալով Արշիլ Գորկի, այդպիսով ակնարկելով իր սիրած գրող` Մաքսիմ Գորկուն: 1922թ. Գորկին ընդունվում է Բոստոնի Դիզայնի նոր դպրոցը, սկզբում նկարում է իմպրեսիոնիստների ազդեցության ներքո, ավելի ուշ` պոստիմպրեսիոնիստների (այդ ժամանակ նա բնակվում է Նյու Յորքում): Գորկու առաջին անհատական ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել Մելոնի պատկերասրահում 1931թ.:
1930-ականներին Գորկին սերտորեն համագործակցում է Ստյուարտ Դեւիսի, Վիլլեմ դը Կունինիգի եւ Ջոն Գրեմի հետ: 1944թ. նա ծանոթացավ Անդրե Բրետոնի եւ հայտնի այլ սյուրռեալիստների հետ:
Գորկին միաժամանակ պատկանում է եւ սյուրռեալիզմին (նա խմբի վերջին անդամն էր) եւ աբստրակտ էքսպրեսիոնիզմին, որի հիմնադիրներից մեկն է համարվում:
Առավել հայտնի են Գորկու հետեւյալ նկարները` «Նկարչի եւ նրա մոր դիմանկարը» (1926-36թթ.), «Բնանկար Սեզանի ոճով» (1927), «Ինքնադիմանկար» (1937), «Կազմակերպություն» (1933-36),«Կոմպոզիցա» (1936-39),«Այգի Սոչիում» (1943), «Աքլորի լյարդն ու կատարը», «Ինչպես է իմ մոր ասեղնագործ գոգնոցը ծավալվում իմ ճակատագրում» (1944), «Բարի հույսի փողոցը» (1945), «Հոգեվարք», «Նշանադրություն 2» (1947) եւ այլն:
44 տարեկանում Գորկին ինքնասպան է եղել:
Գորկին համարվում է XX դարի ամերիկյան ամենազդեցիկ նկարիչներից մեկը, նրա նկարները ցուցադրվում են ԱՄՆ բոլոր խոշորագույն պատկերասրահներում, ինչպես նաեւ Լոնդոնի «Թեյթ» պատկերասրահում:

Американская Почтовая служба выпустит марку с изображением написанной в 1944 году картины американского художника армянского происхождения Аршила Горки “Печень и гребешок петуха”. Марка с изображением картины “Печень и гребешок петуха”, презентация которой запланирована на 11 марта, будет первой из ряда марок, выпущенных в честь абстрактных экспрессионистов американской Почтовой службой.
Печатая эти марки, Почтовая служба воздает дань артистическим новшествам и достижениям 10 экспрессионистов, которые совершили революцию в искусстве 1940-ых и 1950-ых и перенесли США в центр международной художественной сцены.
В рамках программы будут созданы также марки с изображением картин художников Виллема де Кунинга и Джексона Поллока.
Аршил Горки (Востаник Адоян) родился в селе Хорком, близ Вана, между 1902—1905 гг.. Горки покинул Ван в 1915 г. во время Геноцида армян, и перешел вместе с матерью и 3 сестрами в контролируемые Россией территории. В 1919 мать Горки умирает в Ереване от голода, а Горки уезжает (1920) в США, к отцу. В поисках себя он меняет свое имя на “Аршил Горки”, намекая на любимого писателя Максима Горького. В 1922 Горки поступает в Новую школу дизайна Бостона, сначала рисует под влиянием импрессионистов, позже – постимпрессионистов (в это время он живет в Нью-Йорке). Первая персональная выставка Горки состоялась в Галерее Меллона (Филадельфия) в 1931 году. В 1930-e Горки тесно сотрудничал сj Стюартом Дэвисом, Виллемом де Кунингом и Джоном Грэмом. В 1944 г. он познакомился с Андре Бретоном и другими известными сюрреалистами.
Горки принадлежит одновременно и к сюрреализму (он был последним членом группы), и к абстрактному экспрессионизму, одним из основателей которого он и считается.
Наиболее известные картины Горки: “Портрет художника и его матери” (1926-36), “Пейзаж в манере Сезанна” (1927), “Автопортрет” (1937), “Организация” (1933-36), “Композиция” (1936-39), “Сад в Сочи” (1943), “Лист артишока как сова”, “Печень и гребешок петуха”, “Как вышитый передник моей матери разворачивается в моей судьбе” (1944), “Улица доброй надежды” (1945), “Агония”, “Год за годом”, “Помолвка 2” (1947) и др..
В возрасте 44 лет Горки совершает самоубийство, застрелившись.
Горки считается одним из влиятельнейших американских художников XX в., его картины выставлены во всех крупнейших галереях США, а также в лондонском “Тэйт”.