15 Հունվար 2010 - 11:40 AMT
Ապրիլի 24-ը` Հայոց ցեղասպանությա զոհերի հիշատակի օրը, Թուրքիայի համար շատ կարեւոր ամսաթիվ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վավերացման տեսակետից: Բայց դժվար թե այդ ամսաթիվը կարելի է Թուրքիայում Արձանագրությունների վավերացման համար վերջնական ժամկետ համարել: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, հայտնեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Թուրքական դիվանագիտությունը հարուստ զինանոց ունի: Ես չեմ բացառում, որ ապրիլի 24-ի նախաշեմին Անկարան կարող է Հայաստանի կողմն ուղղված որոշակի քայլ կատարել»,- ասաց թուրքագետը: Նրա խոսքով, Թուրքիայի քաղաքական շրջանակներում ապրիլի 24-ը մի ամսաթիվ է, որն անհանգստություն է առաջացնում, բայց դժվար թե կարելի է այդ ամսաթիվը վերջնական անվանել հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացման համար:
Ինչպես ընդգծեց Ռուբեն Մելքոնյանը, թուրքական պրակտիկայում շատ դեպքեր են հայտնի, երբ Թուրքիայի Մեծ Ազգային Ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով ներկայացված հարցերը մի քանի տարի սպասել են դիտարկման:
«Հոկտեմբերին Արձանագրություններն ուղղվեցին խորհրդարանական հանձնաժողով, որը 45 օրվա ընթացքում պետք է դիտարկեր եւ եզրակացություն տար Արձանագրությունների վերաբերյալ: Սակայն Թուրքիայի պատմության մեջ գրեթե չի եղել այնպիսի դեպք, երբ հանձնաժողովը պահպանել է այդ ժամկետը»,- հայտնեց թուրքագետը:

24 апреля – День памяти жертв Геноцида армян, очень важная дата для Турции с точки зрения ратификации Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Но вряд ли эту дату можно назвать конечным сроком для ратификации Протоколов в Турции. Об этом на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, заявил тюрколог Рубен Мелконян.
“Турецкая дипломатия владеет богатым арсеналом. Я не исключаю, что в преддверие 24 апреля Анкара сделает определенный шаг в сторону Армении”,- сказал тюрколог. По его словам, в политических дискурсах Турции 24 апреля – дата, которая вызывает озабоченность, но вряд ли можно назвать эту дату конечным сроком для ратификации армяно-турецких Протоколов.
Как подчеркнул Рубен Мелконян, в турецкой практике известны много случаев, когда представленные в комиссию по внешним отношениям Великого Национального Собрания Турции вопросы ожидают рассмотрения несколько лет.
«В октябре Протоколы были направлены в парламентскую комиссию, которая в течение 45 дней должна была рассмотреть и дать заключение по Протоколам. Но в истории Турции практически не было случаев того, чтобы комиссия придерживалась этого срока»,- заявил тюрколог.