20 տարի շարունակ ոտնահարվում են Ադրբեջանից հայ փախստականների իրավունքները: Նրանք ոչ միայն փոխհատուցում չեն ստացել, այլ մինչ օրս պարզ չէ, կարող են արդյոք նրանք վերադառնալ նախկին բնակության վայրեր: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած «Էթնիկ զտումներն Ադրբեջանում` Բաքու 1990» թեմայով «կլոր սեղանի» ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը:
«Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացից դուրս է մղվել Արեւելյան Անդրկովկասի հայ փախստականների հարցը: Հայերի շահերը պատշաճ կերպով չեն ներկայացվել ոչ դիվանագիտական, ոչ տեղեկատվական դաշտում»,-ասել է հայ պատգամավորը: Լ.Ալավերդյանը ուշադրություն է հրավիրել այն բանին, որ հայերը եղել են ոչ թե ազգային փոքրամասնություն, այլ Խորհրդային Հայաստանի հիմնադիրների թվում էին:
«Ստացվում է, որ հայերը զրկվեցին իրենց հայրենիքից, ոչ թե բնակության վայրից, ինչպես դա փորձում են ներկայկացնել»,-ասել է պատգամավորը: Ըստ Ալավերդյանի, հայկական կողմը պետք է առավել ակտիվ լինի միջազգային ատյաններում եւ բարձրացնի հայկական զտումների հարցն Ադրբեջանում:

На протяжении 20 лет права армянских беженцев из Азербайджана ущемляются. Они не только не получили компенсацию, но и до сих пор не ясно, могут ли когда-нибудь вернуться на бывшие места проживания. Об этом в Ереване в ходе круглого стола «Этнические чистки в Азербайджане: Баку 1990 год» заявила экс -омбудсмен Армении, депутат НС РА Лариса Алавердян.
«Из переговорного процесса карабахского урегулирования вытеснен вопрос армянских беженцев Восточного Закавказья. Интересы армян этого региона должным образом не представлены ни в дипломатическом, ни на информационном поле»,- отметила армянский депутат. Лариса Алавердян обратила внимание и на то, что армяне не являлись национальным меньшинством в Азербайджане, а были одними из основателей советского Азербайджана.
«Получается, что армяне были лишены своей родины, а не просто места проживания, как это хотят представить»,- сказала парламентарий. По словам Алавердян, армянская сторона должна быть активнее в международных инстанциях и всеми средствами поднимать вопрос этнических чисток в Азербайджане.